Diyet

Ucuz Ama Vitamin Deposu Yiyecekler

Beslenmenin altın kuralı günümüzde doğru gıda tüketimi olarak belirlendi. Dolayısıyla açlık hissi raflara kalkarken, sağlıklı beslenme daha çok ön plana alındı. Özellikle hayatımıza giren diyetlere bakıldığında sağlığın pahalı yiyeceklerde olduğunu sanmanın ise bir şehir efsanesi olduğunu görüyoruz. Ucuz ve sağlıklı gıdalar ile yemek kültürü oluşturmak ve onları diyet listenize almak yalnızca biraz gözlem istiyor.

 

Ucuz Ama Vitamin Deposu Yiyecekler
Ucuz Ama Vitamin Deposu Yiyecekler

Zengin Vitaminli Ucuz Gıdalar Hangileridir?

Bir bardak portakal suyu veya bir adet büyük portakalın günlük C vitamini ihtiyacınızı karşıladığı biliyorsunuz olasılıkla, ancak portakalın B1, B9 ve A vitamini içerdiğini de öğrenmenin zamanı geldi.

Yumurta sarısı da günlük B2, B5 ve B12 vitaminlerin yaklaşık yüzde on gibi bir kısmını karşılar. Sabahları ihmal etmemeniz gereken yumurtayı öğle yemeğinde de tercih edebilirsiniz.

Sevmiyor olabilirsiniz, ama çiğ olarak da tüketebileceğiniz ıspanakta A, K, C, B9, B6, B2, E ve B1 vitaminleri zengin olarak bulunuyor. Kalsiyum ve demir açısından tüm beden ihtiyacınızı karşılayacak olan ıspanağı gün içinde dilediğiniz saatte tüketebilirsiniz.

Ucuz Ama Vitamin Deposu Yiyecekler
Ucuz Ama Vitamin Deposu Yiyecekler

Ucuz ve sağlıklı gıdalar arasında yer alan mercimekten bahsetmeden geçemeyiz. Baklagiller arasında ayrı bir yer edinmiş olan mercimek, demir ve manganez açısından tam aradınız kaynak besindir. B1 ve B9 vitaminlerini barındıran mercimek ile hem sağlığınıza güç kazandırabilir hem de ucuzluğu ile önemli bir alternatif olarak sofranızdan eksik etmeyebilirsiniz.

Sağlığı korumak için pahalı yiyeceklere yönelmek her zaman geçerli değildir. Yukarıda örneklerini verdiğimiz yiyecekleri diyetlerinizde yer alan diğer gıdalara takviye olarak da tüketebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu