Sağlık

Türkiye’de Satılan Bir İlacın Kansere Neden Olduğu Ortaya Çıktı

Amerika Birleşik Devletleri’nden yapılan bir açıklama Türkiye’de satılan bir ilacın kansere neden olduğunu gösterdi. Kaliforniya eyaletinde faaliyetlerini sürdüren kimyasal ilaç firması Monsanto bünyesinde üretilen Roundup ilacının artık kansere neden olan kimyasallar arasında olduğunu belirtti.

Türkiye’de Satılan Bir İlacın Kansere Neden Olduğu Ortaya ÇıktıTürkiye’de Serbestçe Satılıyor

Türkiye’de satışı serbest olan ilaç, dünya genelinde de en çok kullanılan bir tarım ilacı durumunda… Sağlık bakımından etkileri tartışma konusu ve bu nedenle tüm eleştirileri de üzerine toplayan Roundup birtakım önlemleri de beraberinde getirdi. Bununla ilgili ilk olarak Kaliforniya eyaleti harekete geçti.  Burada kansere neden olan ilaç listelerine dahil edildi ve diğer yerlere de açıklama yapıldı. Yabani otların öldürülmesi için kullanılan Roundup ilacı hakkında değerlendirme yapan Kaliforniya Çevre Sağlığı Tehlike Değerlendirme Ofisi 7 Temmuz’dan itibaren bu ilacın kanser yapan ilaçlar listesinde olduğunu belirtti. Bundan sonra da kendi ülkelerinde kullanılmayacağını ekledi.

Sadece Daha Fazla Kar İçin Satılıyor

İlacın zararlı olmasına rağmen kullanıma devam edilmesinin amacı konusunda açıklamalar yapan Biyolojik Çeşitlilik Merkezi’nden Nathan Donley, alınan kararla hukuksal açıdan yasaklamayla avantajlı bir sonuç alındığını ifade etti. Donley, ayrıca kansere neden olan ilaçlardan koruma açısından Amerika’nın da lider konumda olduğunu belirtti. Aktivist ve bilim dünyasından kişiler Kaliforniya tarafından alınan bu kararı memnuniyetle karşıladı.  Ayrıca bu durumun adalet bakımından da epey önemli olduğu belirtildi. Yani halk sağlığını tehdit eden bir ilacın yasaklanması konusunda böyle bir adım atılmasının son derece yerinde bir karar olduğu ifade edildi. Diğer yandan karar sonrasında yasal girişim halinde olan firma hakkında da sadece kar amaçlı işlem için bu satışların olduğu belirtildi.   Dünya Sağlık Örgütü 2015 yılında glifosat maddesinin muhtemel kanser etkisi olduğunu açıklamıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu