Eğitim & Kurs

Spiker Olmak İsteyenlere Yol Gösterici Öneriler

Hayali spiker olmak olanlar için spikerlere yol gösterici öneriler sunuyoruz. Bu önerilere göre hareket etmeniz durumunda, iyi bir konuşmacı olmanız sağlanarak hayalinize ulaşmanız için sizi destekliyoruz. Gerek nefes egzersizleri, gerek jest ve mimikler ile tam manasıyla iyi bir spiker olmanız için gerekenler aşağıdaki gibidir.

İyi Bir Diksiyon Sahibi Olma

Spiker olmak isteyenlere yol gösterici öneriler adı altında ilk olarak spikerin diksiyonunun iyileştirmesi için önerilerde bulunmalıyız. Çünkü konuşmacının konuştuğu anda tüm kitleyi etkisi altına alıp, anlattıklarını yüksek bir algı düzeyiyle dinlemesi gerekir. Spiker olmak tamamen bunu amaçlamaktadır. Sizin tüm konuşmanız boyunca herkesin anladığından ve ilgili olduğundan emin olmanız gerekir. Bunun için nefes egzersizleri, ses egzersizleri yapabilirsiniz.

Jest ve Mimiklerin Kontrol Edilmesi

Jest ve mimikler bir konuşmacı için sesinden sonra ilk dikkat edilen husustur. İnsanlar dikkat etmiyormuş gibi olsa da yüz ifadeniz her şeyden önemlidir. İyi bir spiker olmak için yapılması gerekenler adı altında jest ve mimiklerden bahsetmemek olmaz. Kontrollü jest ve mimikler, sadece olağan jest ve mimiklerin kontrol edilmesi anlamına gelmemelidir. Karşı tarafı etkilemek ve konuşmanın içine çekmek adına istemli mimikleriniz de olmalıdır. Bunu başardığınızda en iyi spikerler arasında girmek için önemli bir adım atmış olacaksınız.

Tepkilerin Ölçülü Olması

Spiker olduğunuz alan ya da kurum değişebilir. Sunmuş olduğunuz haberler ya da farklı işlerde mutlaka tepkilerinizin ölçülü olmasını sağlamalısınız. Büyük tepkiler verilmesi, ses tonunuzu ayarlamıyor oluşunuz oldukça hatalıdır. Bunun önüne geçmek için mutlaka gün içinde girdiğiniz diyaloglarda dahi sorunsuz şekilde konuşmaya çalışmalısınız. Sunulan öneriler dahilinde hareket ettiğiniz sürece spiker olmak için gerekenler bağlamında nitelik konusunu aşarsınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu