Yaşam

Solaryum Nedir? Solaryum Etkileri Ve Faydaları Nelerdir?

Solaryum Nedir? Solaryum Etkileri Ve Faydaları Nelerdir? Bronzlaşmanın en kolay ve en temiz yolu olarak görülmeye başlanan solaryum, ten renginin ultraviyole ışınlarıyla koyulaşmasıdır.

Solaryum Nedir? Solaryum Etkileri Ve Faydaları Nelerdir? Solaryum, Latince ‘sol’ (güneş) kelimesinden türetilmiştir ve solaryum anlamına gelir. Solaryum cihazlarında ultraviyole ışık kaynakları ile ışınlama yapılarak bronzlaşma sağlanır.

Solarum Etki Mekanizması Nasıl Çalışır?

Solaryum makineleri, ultraviyole ışınları üreten lambalardan oluşan yapay güneş losyonlarıdır. Güneş ışığı güneş, kızılötesi ve ultraviyole ışınlarından oluşur. Bunlarda gün ışığını görebiliriz ama diğerlerinde göremiyoruz. Ultraviyole ışınlarına UVA, UVB ve UVC denir. UVA ve UVB ışınları bronzlaşmada en önemli rolü oynayanlardır. UVA ışınları pigmentlerin renk değiştirmesine yani bronzlaşmasına neden olur.

Solarum Nasıl Uygulanır?

UVB ışınları ise çok güçlü ve ateşli ışınlardır; Ayrıca epidermisin yeni pigment oluşumunu ve kalınlaşmasını sağlarlar. Solaryumda kullanılan ışınlar aynı doğa mantığı ile çalışmaktadır. Yüze uygulama için UVA lambaları ve reflektörler kullanılmaktadır. UVB lambaları, güneşlenme yataklarında veya kabinlerde UVA lambaları ile birlikte uygulanır.

Solarumun Etkileri Ve Faydaları

  • Genellikle ciltteki sivilce ve sivilce izlerinin bakımında kullanılır. Sedef hastalığına iyi gelir.
  • Solaryumun ışınları metabolizmayı güçlendirir, solunumu düzenler ve yakalanma riskini üçte bir oranında azaltır.
  • Vücut viral hastalıklara karşı direncini arttırır. Solaryum ayrıca kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan kramplara karşı da etkilidir.
  • Işınlar D vitamini üretimini sağlayarak osteoporoza (kemik kütlesi kaybı) karşı koruma sağlar.
  • Endorfin (mutluluk hormonu) salgılanmasını arttırır.
  • Kalbi ve dolaşım sistemini güçlendiren ve depresyona karşı etkili olan solaryum, kişinin kendine olan güvenini artırır ve kendini iyi hissetmesini sağlar.

Solarum Seans Süresi Ve Sayısı

Tamamen cildin yapısına bağlıdır. Ama her şeyden önce 6 veya 7 seansı geçmemelidir. Ara sıra ekleme ile renk korunabilir. Doğal bir bronzluk elde etmek için 6 veya 7 seans yeterlidir. Hızlı bronzlaşmak için seanslar sık ​​sık tekrarlanmamalıdır. Solaryuma haftada 3 defadan veya aynı gün içinde 2 defadan fazla girmemelisiniz. Tamamen cildin yapısına bağlıdır. Ama her şeyden önce 6 veya 7 seansı geçmemelidir. Renk daha sonra ara sıra ekleme ile korunabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu