Teknoloji

Silinen Dosyaların Geri Kurtarılması Nasıl Yapılır?

İstemeyerek ya da çeşitli sebeplerle bilgisayar, harddisk ve tabletlerden silinen programları bu amaçla geliştirilmiş dosya kurtarma programları ile geri kurtarılabilmektedir.

Günümüzde bilgisayar kullanımım oldukça artmış durumdadır. Artık insanlar birçok işlemini bilgisayarlar üzerinden yapmaktadırlar. Hem özel hayatları hem de işleri ile ilgili yüzlerce bilgi, belge, resim ev dokümanlar bilgisayarlar ve harddiskler arayıcılığı ile saklanmaktadır. Bu anlamda istemeyerek ya da bilgisayarlarda olan arızalardan dolayı belge ve veriler silinebilmektedir. Ve durum insanları zor durumda bırakmaktadır. Çünkü kaybolan ve silinen veriler hem iş hayatı hem de özel hayatta oldukça önemli olabilmektedir.

Geçmişte bu tür durumlarda silinen dosyaları geri getirilemediğinden dolayı insanlar çok büyük sorunlar yaşamıştır. Günümüzde ise artık dosya kurtarma programları ile tablet, dizüstü, masa üstü bilgisayar ve harddiskler deki silinen verileri tekrar kurtarmak mümkün olmaktadır. Bu tür sorunlarla karşılaşan kişiler için silinen dosyaların kurtarılması nasıl yapılır konusu oldukça önemli bir konu haline gelmektedir.

Silinen Dosyaları Kurtarma Yöntemleri

Bilgisayarlardaki silinen hiçbir veri tamamı ile kaybolmamaktadır. Bu sebeple silinen dosyaları gerekli programlar kullanarak kurtarmak olasıdır. Silinen dosyaları kurtarma yöntemleri arasında dosya kurtarma programları en işlevsel ve en iyi sonuç alınan yöntemlerin başında gelmektedir. Bunun yapabilmek için öncelikle kaliteli bir dosya kurtarma programı bilgisayarlara yüklenmelidir. Lisanslı program kullanmak önemlidir. Çünkü bu programların tüm özelliklerinin kullanılması lisanslı programlarda olmaktadır.

Kurtarma programı bilgisayarlara kurulduktan sonra hangi bilgilerin kurtarılacağı seçilmelidir. Çünkü tüm dosyalar seçildiğinde şimdiye kadar silinen tüm verilen geri yükleneceği için hem kurtarma işlemi uzun sürmekte hem de istenilen belgelerin bulunması daha uzun sürmektedir. Bu anlamda veri kurtarma işleminde hedef veri türü seçilerek yapılan kurtarmalarda başarı oranı daha yüksek olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu