Diyet

Sıcak Havalarda Serinleten Besinler

Yaz aylarında insanlar sıcak havanın neden olduğu pek çok sıkıntı vardır. Sıvı kaybı bunların en başında geliyor. Terleme yoluyla sadece sıvı değil vitamin ve mineral kaybına da uğruyor vücudumuz. Bu kaybı telafi etmememiz halinde bazı sıkıntılar ortaya çıkabilir. İşte bu yüzden bu kayıpları doğru bir şekilde telafi etmemiz gerekiyor.

Sıcak Havalarda Serinleten Besinler
Sıcak Havalarda Serinleten Besinler

Kaybımızı Geri Kazanmak İçin Yenilecek Besinler

Tükettiğimiz her besin vücudumuzdaki farklı ihtiyaçları karşılıyor. Vücudumuz için gerekli olan ihtiyaç mineral olduğu için yüksek oranda su içeren besinler tüketildiğinde hem ihtiyacımız karşılanır hem de yaz aylarında bunaltan sıcaklarda serinliğe kavuşmuş oluruz.

Bu yiyeceklerin başında karpuz geliyor. Yaz aylarında çok tüketilen karpuz içerisinde bulundurduğu vitaminler ve antioksidanlar sayesinde vücudumuz için çok yararlı besinleri içeriyor. İçinde olan vitaminlerin dışında vücut ısısını düşürme etkisiyle pek çok insan yaz aylarında karpuzu tercih ediyor.

Sıcak Havalarda Serinleten Besinler
Sıcak Havalarda Serinleten Besinler

Serinleten yiyeceklerden birisi de acı biberdir. Acı biber vücudun mekanizmalarını çalıştırır ve ter attırarak serinlik hissi elde etmenizi sağlar. Normalde acı seven insanların özellikle tercih ettiği acı biber acı hissinin yanında yaz aylarında serinliği de bize sunuyor.

Yine içeriği büyük oranda sudan oluşan marul da bir seçenektir. İçeriğinde bulunan yüksek orandaki su ile su içmek istemediğiniz zamanlarda marul yiyerek ihtiyaçlarınız rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Bir diğer tercih de alkolsüz içecekler ve meyve kokteylleridir. Bu içecekler ile serinlik hissi ve değişik tatları bir arada bulma şansına da sahipsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu