Sağlık

Rutinde Yapılması Gerekli Olan Sağlık Kontrolleri Hangi Sıklıkla Yapılmalı

Yapılması Gerekli Olan Sağlık Kontrolleri

Her insanın genel sağlık durumunu korumak ve oluşabilecek sorunlara karşı hazırlıklı tutmak, önemli yaşamsal görevidir. Erken tanı ve tedavi ile birçok hayat kurtarılmış ve gelecek nesillere yol göstererek, hangi durumlarda rutin kontroller yapılası gerektiği hakkında önemli bilgiler vermiştir. Rutinde yapılması gerekli olan sağlık kontrolleri hangi sıklıkla yapılmalı, sorusu bu konuda önem kazanmaktadır. Hangi hastalık veya sağlık sorunu olursa olsun, ilk kriter riskli gurup içerisinde olup olmamaktır. Ailede veya tedavi geçmişinde bazı sorunlar belirginlik kazanıyor ise risk daha da artmaktadır. Örneğin anne veya baba diyabet ile mücadele ediyor ise çocukta da oluşma riski oldukça yüksektir. Bazı belirtilerin dikkatli şekilde değerlendirilmesi ve risk guruplarında olanların, rutin şekilde kontroller yaptırması şarttır. Diyabet kadar çeşitli kanser hastalıkları, tansiyon, işitme ve görme sorunları, erken yaşta kemik erimesi gibi problemler, hangi yaşta olunursa olunsun ciddiye alınmalı ve rutin kontrol için hekime başvurulmalıdır.

                                                    Yaygın Genetik Özellikli Hastalıklar

Yapılması Gerekli Olan Sağlık Kontrolleri

Yaygın olarak görülen ve ailedeki çocukları etkilediği bilinen hastalık, diyabettir. Erken yaşlarda çeşitli kontroller ile insülin direnci takip edilerek, ileride doğrudan şeker hastalığına yakalanma olasılığı, ortadan kaldırılabilmektedir. Diyabetten sonra en ciddi genetik eğilimli hastalıklar, kalp ve damar hastalıkları ile tansiyondur. Kalp hastalıklarını genetik geçmişten taşıyarak, hayatın bir noktasında ortaya çıkaran en büyük etki ise kötü beslenme ve hareketsiz yaşam düzenidir. Obezitesorunlarının varlığı ve ailenin dengesiz beslenme alışkanlıkları, damar hastalıklarını ve dolayısıyla kalp hastalıklarını, ortaya çıkarmaktadır. Bu şekilde bir yaşam düzeni ile hayatını devam ettirenlerin, düzenli rutinler ile sağlık kontrollerinden geçmeleri gerekir. Tansiyonun oluşumu ve kişiye verdiği farklı sıkıntılar olmasına rağmen, genetik özelliği ön planda olan bir hastalıktır.

Rutinde yapılması gerekli olan sağlık kontrolleri hangi sıklıkla yapılmalı ve elde edilen değerlere göre, neler yapılmalı sorularına cevap olarak, rutin kontrollerin erken yaşlardan itibaren yapılması ve doğru değerlendirilmesi cevabı verilebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu