Eğitim

Oyunculukta Karakter Çözümünün Önemi Nedir?

Oyunculukta karakter çözümünün önemi nedir? Rol için oldukça değerlidir. Oyunculuk için rol ve karakter çözümü ilişkisi birbiri ile bağlantılı ilerler.

Oyunculukta karakter çözümünün önemi oyunun tam olarak seyirciye yansıması için önemlidir. Oyuncunun rolünü benimseyebilmesi için; karakter çözümünün yapılması gerekiyor. Özelliklede alışılmışın dışında roller için; karakter çözümleri daha çok önemsenmesi gerekir.

Oyunculuk dünyasında karakter çözümü ve rol bir bütündür. Bu yüzden de oyuncular ilk önce senaryoyu okur; inceler ardından rolü kabul edip etmediğini bildirir. Çünkü senaryo rolünde yer alan kişi ile oyuncu kendisini bir tutabilmelidir. Rolde olması gereken duyguların aktarımını oyuncu seyirciye tam olarak aktarması gerekir. Eğer karakter çözümü yetersiz yapılırsa; rolün gerektiği gibi davranılması olanaksıza yakındır.

Oyunculukta Karakter Çözümü Nasıl Olur?

Oyunculuk mesleğine olan ilgi günümüzde yoğundur. Pek çok kişi sahnede yer almak ister. Bu yüzden de oyunculuk mesleğine ilgiler artar. Genel olarak bakıldığında oyunculuk mesleğinde kariyer; rollerin kusursuz olarak sergilenmesi ile ilerler. Çünkü oyuncu o anda rolün kendisi olmalıdır.

Günümüzde oyuncu için karakter çözümü aşamalı olarak gerçekleşir. Rolde yer alan karakterin nasıl tavırlar sergilediği ya da hangi duyguları barındırdığını bilmesi gerekir. Karakter çözümü süreci içinde oyuncu etkin olarak gözleme yeteneği kullanır.

Tüm bu süreç oyuncu o roldeki özelliklere sahip kişileri gerçek hayatta tanır ve gözlemini  yapar. Gözlemleme süreci çoğu zaman uzun sürer. Çünkü gözlemleme sürecinde oyuncu sürekli olarak duygu değerlendirmesinde bulunur. Duygu değerlenme işi ise oldukça güçtür. Oyunculuk mesleğinin zorlayıcı olma sebebi genel olarak gözleme sürecinden kaynaklanır.

Oyunculukta Karakter Çözümümde Püf Noktalar Nelerdir?

Oyunculuk mesleği genel çerçevede sevilmez ise; başarılı olarak yapılamaz. Oyunculuk mesleğinin başarı kapılarını karakter çözümü açar. Bu yüzden de sürekli olarak yeni oyunculara karakter çözümleri için öneriler sunulur.

Genel olarak oyunculukta karakter çözümünde püf noktalar olarak şunlar sıralanır;

  • Gözlemci yeteneğinin her zaman en üst düzeyde yer alması gerekir.
  • Duygu yoğunluklarının yaşanmasında sorunların olmaması gerekir.
  • Oyuncunun karakter çözümünde rol ile kendisini birleştirmesi gerekir.
  • Fiziksel ve zihinsel olarak karakter çözümünün ayrı ayrı yapılmasının etkisi daha fazla olur.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu