Hamilelik

Hamilelikte Cinsel İlişki Ne Zaman Bırakılmalı?

Hamilelikte Cinsel İlişki Ne Zaman Bırakılmalı? Sorusu hamile kadınların ve hamileliği planlayan çiftlerin sıkça düşündüğü ve araştırdığı bir konu.

Hamilelikte cinsel ilişki ne zaman bırakılmalı konusunda birçok şehir efsanesi var. Bebeğe zarar vereceğinden korkan çiftler bu konuda oldukça tereddütlü olabiliyorlar.

Gebelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Vermez

Birçok rivayete rağmen gebelik döneminde cinsel ilişki ve sevişmenin bebeğe bir zarar vermeyeceği uzmanlar tarafından doğrulanmıştır. Hamilelikte her dönemde cinsel ilişkiye girilebilir.

Son 5 haftada rahim ağzı kasılmalarını tetikleme olasılığından dolayı cinsel ilişki anne adaylarına önerilmeyebilir. Rahim kasları çok da güçlü olmayan anne adayları düşük yaşamak istemiyor ise bu riski göze almamalı.

Cinsel organın vajina duvarına kadar değmesi ve cinsel ilişki sırasındaki herhangi bir baskı, karnınız ve rahim içi kas duvarları tarafından korunan bebeğe zarar vermez. Bebeğiniz ayrıca amniyotik kesenin sıvısı içindedir. Yani, ilişki sırasında bebekle temas hiçbir şekilde gerçekleşmez ve bir risk oluşturmaz.

Hamilelikte Cinsel İlişki Ne Zaman Tehlikelidir?

Rahimden kan gelmesi veya ani kramp oluşumunda ilişkiye ara verilmeli ve doktora danışılmalıdır. Daha öncelerde düşük veya erken doğum yaptıysanız, ilk 2 veya 3 ay cinsel ilişki yasaklanabilir. Erken doğum riski taşıyor ve birden fazla çocuğa hamile iseniz hamilelikte cinsel ilişkiye girmek tehlikeli olabilir.

  1. aydan sonra ilişki pozisyonu da bebeğinizin sağlığını etkileyebilir. İlişki sırasında sırt üstü yatılan misyoner pozisyonu bebeğin beslendiği damarları sıkıştırarak kan akışını azaltabileceğinden zorlanılmayacak başka alternatif pozisyonlar denenebilir.

Hamilelikte Cinsel İlişkinin Yararları

Bu dönemde anne adaylarının vücutlarında yaşadıkları değişimlerden dolayı oluşan stres ve hormon değişimlerden dolayı ortaya çıkabilecek gerginlikleri azaltmanın bir yolu olarak fiziksel temas önerilebilir. Bu dönemlerde hanımefendilerin ilişkiye girecek arzuları olduğu ve doktor aksini söyleyerek yasaklanmadığı sürece hamile iken cinsel ilişkiye girilebilir. Aşırı sert olunmadığı sürece hamilelikte cinsel ilişki çiftlerin yakınlaşmasını ve karşılıklı zevk ile rahatlamayı sağlayabilir.

Tüm bu yararlarına ve riskin azlığına rağmen cinsel ilişkiye girmek istemeyen çiftler için oral seks ve mastürbasyon bir seçenektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu