Diyet

İştah Açan Bitkiler

İştah Açan Bitkiler
İştah Açan Bitkiler

Aşırı yeme ve obezite kadar iştahlılıktan kaynaklanan zayıflıkta bir çok kişinin sorunudur. Genelde çocuklarda olmakla birlikte pek çok kişinin sorunu  durumundadır. İştah açıcı bitkiler hangileridir? Sorusuna yanıtı yazımızda yeme isteğini çoğaltan, kişinin iştahını açan yararlı yiyeceklere yer verdik. İştahsızlık sorunu yetersiz beslenmeye, yetersiz beslenme de bağışıklık sisteminin zayıflamasına, bağışıklık sistemi de kronik olarak hastalıkların oluşmasına neden olur. Yani iştahsızlık sorunu önemsiz bir konu değildir.

1.Limon

Limon sindirim sistemi ve bağırsaklar için oldukça yararlı bir besim öğesidir. Vücuttaki toksinleri temizleme özelliği ile iştahı açar. Sabahları kahvaltıdan önce bir çay bardağına 8-10 damla damlatarak su ile karıştırdıktan sonra içilmesi çok yararlı olacaktır.

2.Zencefil

Zencefil bilindiği üzere hazımsızlığa ve mide bulantısına karşı çok etkili olduğu gibi, iştah artırmakta da aynı etkiyi gösteren bitkiler arasındadır. Zencefili çay olarak içebilirsiniz.

3.Hurma

Hurma da iştah konusunda bize yardımcı, kalorisi çok yüksek gıdalardandır.

4. Tarçın

Tarçın yeme arzunuzu çoğaltan besin öğelerindendir. Tatlıların üzerine ilave edilebileceği gibi, bal ile de karıştırıp yiyebilirsiniz.

5.Üzüm

Üzüm ph değeri asidik ve mayhoş tadıyla iştahınızı açmakta etkili olacaktır. Ara öğün olarak üzümle beslenilebilir.

6.Karambol Tohumu

Bu bitki sayesinde mide gazı ve gastrit tedavisinde kullanılır, sindirim sistemine olumlu etkileri bulunmaktadır ayrıca iştahı da pekiştirir.

7.Maydanoz

Salatada veya direk alımda fazla etkili değildir. Fakat Katı meyve sıkacağında maydanozumuzun iyice suyunu çıkardıktan sonra iştahsızlık sorunu yaşayan aile bireylerine günlük olarak 1 veya 2 yemek kaşığı verilmelidir.

8.İncir

İncir bir çok kişinim bildiği gibi kalorisi yüksek olduğu için hem kilo aldırır ve hem de iştah açar. Eğer mevsiminde iseniz meyvesini değilseniz  kurutulmuşunu tüketebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu