Diyet

Diyet Ekmek Tarifi

 

Bizim milletimizde ekmek normalden çok daha fazla tüketiliyor. Hatta istatistik veriler ile açıklayacak olursa, dış ülkelere kıyas ile %80, %90 oranında fazla tüketiyor. Dış ülkelere %80, %90’lık bir fark atıyor. Durum böyle olunca obezite oranları da artıyor. Diyet yapan kişi sayısı da… Bizim milletimiz, diyetteyken bile ekmekten tam olarak vazgeçemiyor. Ama az ekmek, ama diyet ekmek… Öyle de olsa böyle de olsa ekmek tüketiyoruz.

Her besinin de en doğalı en natureli diyoruz, ev yapımını savunuyoruz değil mi? Normal ekmeği, ev hanımlarımız evlerinde yapıyorlar. Peki, ya diyet ekmeğini yapıyorlar mı yahut yapabiliyorlar mı? Ya da böyle bir tarife sahipler mi? Elinizde böyle bir tarif yoksa bile. Artık olacak. Ve diyet ekmeğinizi kendi evinizde, kendi ellerinizle yapacak, gönül rahatlığı ile de tüketeceksiniz. Hem doğal beslenecek hem fit kalacaksınız.

Diyet ekmek için; normal boyuttaki iki kase dolusu un, 1 normal boyuttaki kase dolusu kepek, bir yemek kaşığı kuru maya, 1 yemek kaşığı sıvıyağ, tuz ve su malzemelerini kullanacaksınız. Geniş bir kabın içine, önce iki kase unumuzu sonra kepekli unumuzu koyalım. Daha sonra unumuzun ortasını çukur haline getirelim ve ilave olarak maya ve tuz ekleyelim. Normal hamur yoğururmuşçasına ılık suyumuzu yavaş yavaş ekleyelim. Hamurumuz kulak memesi kıvamına geldikten sonra, hamurumuzu 20 dakika kadar dinlendiriyoruz. 1 yemek kaşığı yağımızı tepsimize dağıtıyoruz ve hamurumuzu döküyoruz. Mutlak suretle fırınımızın önceden ısıtılmış olması, ekmeklerimizi pişirip afiyet ile yiyebiliriz.

Bir an evvel, istemediğiniz kilolarınızdan kurtulmanızı dilerim.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu