Sağlık

İlişki Sırasında Ağrı Neden Olur, Ne Yapılmalıdır?

İlişki Sırasında Ağrı Neden Olur, Ne Yapılmalıdır? Cinsel ilişki sırasında oluşan ağrı için ne yapılmalıdır merak ediyorsanız makalemizi dikkat vererek okumalısınız.

İlişki Sırasında Ağrı Neden Olur, Ne Yapılmalıdır? sorusu cinsel birliktelik sırasında ağrı yaşayanların ve bu ağrıyı hissetmek istemeyenlerin yanıtını merak ettiği bir sorudur.  Cinsel birliktelik sırasında hissedilen ağrılar psikolojik olabileceği gibi vücuttaki bazı sorunlar sebebi ile de ortaya çıkabilmektedir. Peki, ilişki sırasında oluşan ağrı için ne yapılmalıdır? Öncelikle bu ağrıları yaşamamak için yapabileceğiniz birkaç şey olduğunu bilmelisiniz.

İlişki sırasında oluşan ağrı, birden fazla sebepten dolayı yaşanabilmektedir. Öncelikle cinsel ilişki sırasında hissedilen bu ağrının psikolojik mi fiziksel mi olduğunun öğrenilmesi gerekmektedir. Ağrının hissedildiği bölgeler ağrının sebebi hakkında ipucu verebilmektedir. Ağrı hissettiğiniz sırada bu unsurlara dikkat etmelisiniz.

Cinsel İlişki Sırasında Neden Ağrı Olur?

İlk olarak cinsel ilişki sırasında ve ilişki sonrasında yaşanan ağrıya disparoni denilmektedir. İlişki sırasında hissedilen ağrının sebebi jinekolojik hastalıklar olabilmektedir. Yumurtalık kisti, vajinismus, vulvadinya, endometrit, kronik vajinit gibi jinekolojik hastalıklar ilişki sırasında ağrıya sebep olmaktadır. Cinsel uyarılma sorunu ve cinsel isteksizlikte ağrıya sebep olabilmektedir. İlişki sırasında hissedilen ağrılar vulva ağrısı ve vajina ağrısı olarak ikiye ayrılmaktadır. Vajina ağrısı vajinanın derinlerinde hissedilen bir ağrıdır. Vulva ağrısı ise vajinanın dışında hissedilen ağrılara denilmektedir. Ağrıların bölgelerini bilmek ağrının sebebi öğrenmek ve ağrılı cinsel ilişki çözümü bulmak için oldukça önemlidir.

Cinsel İlişki Sırasında Ağrıyı Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İlişki sırasında hissedilen şiddetli ağrılar için ve ağrıların sebebini öğrenmek için mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Bunun yanı sıra cinsel ilişki sırasında ağrıyı azaltmak için yapılması gerekenler şöyledir;

  • İlk olarak ilişkiye girmeden önce mesanenizi boşaltmanız gerektiğini bilmelisiniz.
  • Partnerinizi ağrı konusunda uyarmalı ve yavaş hareket etmelisiniz.
  • Cinsel kuruluk ağrı yapabileceği için kuruluk yaşıyorsanız kayganlaştırıcı kullanmalısınız.
  • İlişkiye girmeden önce ağrı kesici içebilirsiniz.
  • Ağrınızı azaltmak ve sakinleşmek için ön sevişme sürenizi uzatabilirsiniz.
  • Kendinizi isteksiz hissettiğiniz dönemlerde ilişkiye girmemelisiniz.
  • İlişki sonrasında ağrınız devam ediyorsa soğuk uygulaması yapmak ağrınızı rahatlatacaktır.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu