Sağlık

HER GÖĞÜS AĞRISI KALP KRİZİ MİDİR?

HER GÖĞÜS AĞRISI KALP KRİZİ MİDİR?

 

Kalp krizi durumlarında en yaygın görülen şikayet kararlı ve pozisyon değiştirmeyle geçmeyen, sabit göğüs ağrısı şikayetidir. Elbette her göğüs ağırısı şikayeti kalp krizi geçirildiği göstermez.

Kalp krizi

–   Damar Sisteminde gelişen aort diseksiyonu (aort damarının iç ve orta tabakalarının birbirinden ayrılarak iki tabaka arasına kan dolması) ve Pulmoner emboli ( kalp ile akciğer arasında bağlantıyı sağlayan vene pıhtı atması),

–   Akciğerde gelişen zatürre (pnömoni), zatülcenp (akciğer zarı iltihabı) ve nefes borusu/ bronş iltihabı (trakeabronşit),

–   Mide ve Bağırsak Sistemi içerisinde gelişen gastroözefageal reflü (mide asidinin yemek borusuna doğru çıkması), peptik ülser, safra kesesi iltihabı, pankreatit (pankreas iltihabı),

–   Kas ve İskelet Sistemi üzerinde gelişen kostakondrit (kaburga kemiğinin kıkırdak iltihabı), servikal disk hernisi ve göğüs travmaları, göğüs ağrısı şikayeti nedeniyle kalp krizi ile karıştırılabilen durumlardır.

Yukarıda bahsedilen hastalıklar dışında herpes zoster enfeksiyonu ve pskiyatrik bozukluklar (özellikle panik bozukluğu) yaygın göğüs ağrısı şikayetiyle seyreden rahatsızlıklardır. Aynı yukarıda bahsedilen hastalıklarda olduğu gibi bu durumlarda kalp krizi ile sıkça karıştırılır.

Kalp krizi

Kalp üzerinde gelişen ve kalpten kaynaklanan her ağrı kalp krizini işaret etmez. Kalp zarı iltihabı (perikardit) durumunda keskin bir göğüs ağrısı olur. Bu hastalığı kalp krizinden ayıran özellik, dinleme ile gelen sürtünme sesidir. Zar tabakaları arasında oluşan boşlukta gelişen iltihabı dokunun, kalbin her hareketinde çıkardığı ses karda yürüken duyulan sese benzetilir.

Kalp krizi olabileceği değerlendirilerek göğüs ağrısı şikayetiyle sağlık kuruluşuna başvuran hastaların % 95’inde, kalp ile ilgili bir soruna rastlanılmamaktadır. Bu hastaların diğer olası hastalıklar yönünden değerlendirilmesi ve buna göre işlem yapılması önemlidir.

Kalp krizi ağrısı kararlıdır ve çoğunlukla sırt bölgesine vuran tarzda bir ağrı hissedilmektedir. Kalp krizi teşhisi koyulabilmesi için hastanın, EKG (Elektro Kardio Grafi) çekilmesi gereklidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu