Sağlık

Gıda zehirlenmesi Nedir?

 

Gıda zehirlenmesi

Özellikle yaz mevsiminde sıcakların artmasıyla besinler yoluyla bulaşan enfeksiyon hastalıklarındaki artış gıda zehirlenmelerine de sebep olabilmektedir. Gıda zehirlenmesi,tüketilen bir yiyecek sonrası oluşan enfeksiyon veya zehirlenmedir. Bu zehirlenmelere sebep olan etkenler; kimyasal maddeler, besin toksinleri, parazitler veya mikroorganizmalar olabilmektedir. Dünyada sıkca karşılaşılan bu durum zehirlenmeye neden olan mikroorganizmanın cinsine göre şiddeti değişmektedir.

   Gıda Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

   Hastalığın belirtileri ve şiddeti mikroorganizmanın cinsine göre değiştiği için kuluçka süreleri birbirinden farklıdır. Bazılarında belirtiler 1 saat içerisinde görülürken bazılarında ise 12 saat içerisinde görülmektedir. Bozulmuş gıda tüketildikden bir süre sonra mide bulantısıyla belirti vermeye başlar. Hasta şiddetli mide krampları hisseder ve ishal görülmeye başlar. Ateş, üşüme, kanlı dışkılama ve halsizlik gibi belirtilerde görülebilmektedir. Eğer çok ciddi bir zehirlenme söz konusu ise sinir sistemine dahi zarar verebilir.
Gıda zehirlenmesi

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi Nasıldır?

   Gıda zehirlenmesi vakalarının çoğunluğunda doktora gitmeden birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Ancak rahatsızlık birkaç günden fazla görülürse tıbbi yardım almak gerekmektedir. Tedavide amaç zehirlenmeye neden olan durumu ortadan kaldırmak ve kaybedilen su-mineralleri tedarik etmektir. Zehirlenmeye sebep olan bakteri teşhis edildikten sonra uygun bir antibiyotik seçilir. Tabi sadece bakteriye bağlı zehirlenmelerde antibiyotik kullanılır. Her antibiyotik kullanılmamaktadır. Bol sıvı tüketilmeli ve hastalığın başkalarına da geçmesini önlemek için hijyene önem verilmelidir. Toplumumuzda sık rastlanan durumlardan biri de pişmiş yemeği buzdolabında güzelce muhafaza etmeden tekrar ısıtmaktır. Tekrar ısıtılırken dikkat edilmeli ve en az 10 dakika kaynatılmasında fayda vardır. Dışardan alınan et, süt, balık gibi besinlerin taze olmasına dikkat edilmelidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu