Hamilelik

Gebe Kadınlarda Karın Ağrısı

Gebelik, birçok belirtiyle kendi gösteren bir durumdur. Her kadında farklı olabileceği gibi, kadının farklı hamileliklerinde de farklı olabilmektedir. Bazı gebe kadınlarda karın ağrısı gibi belirtiler süreli olurken bazları hamilelik sonlana kadar belli bir belirtiyle karşılaşmazlar.

Karın ağrısının birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerden en önemlisi, bebeğin yerleşmesi, tutunması olarak adlandırılan ağrılardır. Hamilelik belirtileri arasında sayılan bu ağrılar, genelde  adet ağrısına benzer şekilde yaşanır. Gebe kadınlar, her ağrıyı ciddiye almaması gerektiği gibi, sürekli ağrılar konusunda da doktorlarını bilgilendirmelidir.

Gebelerde Karın Ağrısı Neden Olur?

Gebelerde karın ağrısının nedeni, rahim büyümesinden kaynaklanır. Özellikle gebeliğin dördüncü ayından itibaren başlayan bu büyüme süreci bazı kadınlar için batma şeklinde hissedilir.

Gebeliğin son aylarında ise yalancı doğum sancıları adı verilen sancılar görülebilir. Bu durum bazen hastaneye koşmaya bile neden olabilir. Genelde hafif ve sürekli olmayan bu ağrılar geçicidir. Ağrıyla birlikte her zaman kanamalar konusunda da dikkatli olunması gerekmektedir. Gebelikte karın ağrısı birçok kişinin problemi değildir. Ancak önemli olan ağrıya eşlik eden durumlarla karşılaşılıp karşılaşılmayacağı hususudur.

Pubik Ağrılar

Karın ağrılarının bazen gebelikle ilgisi yoktur. Bu durumda safra kesesi, apandisit, ülser gibi birçok sorun söz konusu olabilir. Pubik ağrıların nedeni de hormonlar olabilir. Ancak her durumda dikkat edilmesi gereken konulardan olan bu ağrıların şiddeti ve hekime mutlaka bildirilmesi gerektiğidir.

Ağrılar söz konusu olduğunda her zaman ciddi bir problem yaşanabilir. Bu yüzden ağrıların şiddetlenmesi durumunda hekimin bilgilendirilmesi şarttır. Hekime danışarak ortaya çıkacak olan birçok etken, hamilelikle ilgili olmayabilir ve önlem alınmasını gerektirebilir. Özellikle kist ağrıları karın ağrısı gibi belirtilere neden olabilir. Bu durumda da hamilelikte karın ağrısı şikayet ciddiye alınarak karar verilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu