Diyet

Detoks Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

Detoks Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Detoks Vücudumuzun toksinlerden arınıp kilo vermesine yardımcı olan içecek karışımlarına verilen isimdir. Yaz aylarının da yaklaşması ile birlikte detoks tarifleri araştırılmaya başlandı bile. Forma girmek amacı ile vücudumuzu hazırlayarak ve forma girerken de vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminleri alabilmek amacı ile çeşitli detoks suları hazırlanmaktadır.

Detoks Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Detoks suları genel olarak meyve ve sebzelerden hazırlanmaktadır. Detoks sularını hazırlamak ve tüketmek genel olarak en az 2 en çok 7 gün olarak sınırlandırılmıştır. Vücudumuzu dinç tutabilmek için detoks sularının yanında su da tüketmelisiniz. Detoks döneminizde sigara, alkol, kahve ve çay gibi içeceklerden uzak durmalıyız. Özellikle sauna ve buhar banyoları da detoks içeceklerinin etkilerini artırmaktadır.

Detoks Programları Nasıl Hazırlanmaktadır?

Detok bir yaşam biçimidir ve bunun birçok çeşididir. Sosyal Medya Detoksu, içecek detoksu kilo verme kilo alma detoksu gibi birçok türü bulunmaktadır. Forma girmek için detoks yapacaksanız öncelikle vücudunuzun buna hazır olması gerekmektedir. Bunu için bir uzman ile görüşebilirsiniz. Özellikle 2 veya 5 günlük detoksları kendiniz oluşturabileceğiniz gibi destek de alabilirsiniz. Örneğin kendinize elmalı ve tarçınlı bir detoks suyu hazırlayıp, sabah erken ormanda yürüyüşe çıkın. Ardından ılık bir duş alın en sevdiğiniz kitabı okumaya başlayın. Teknolojik aletlerden olabildiğince uzak durmaya çalışarak kendinizi ve beyninizi arındırın. Böyle basit detoks tarifleri uygulayabilirsiniz.

Detok Yapmanın Olmazsa Olmaz Kuralları Nelerdir?

  1. Detoks programınızda alkol, kahve, sigara ve şekerlemeleri bulundurmayın.
  2. Yumurta süt ve süt ürünlerini detoks programınızda bulundurmayın.
  3. Detoks programınızda hazır gıdalar bulundurmayın.
  4. Detoks programlarınızı kısa tutun.
  5. Detoksu sadece vücudunuz için değil kafanız için de gerçekleştirin.
  6. Detoks tarifinizi uygularken spor yapmayı ihmal etmeyin.

Detoks programlarınızı uygularken istikrarlı olmanızda fayda vardır. Detoks programlarınızı kilo verme odaklı değil arınma odaklı gerçekleştirmek, en doğrusudur. Detoksunuzu yardımcı organlar ile desteklemekte fayda vardır. Eğer detoksunuzu uzun bir süre devam ettirmek istiyorsanız uzman bir diyetisyen ile görüşmenizde fayda vardır. Sağlığınızı riske atmak yerine uzman kişiler ile çalışıp sağlıkla ilerlemekte fayda vardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu