Sağlık

Bel Sağlığını Korumanın En Temel Kuralları

Bel Sağlığını Korumanın En Temel Kuralları Nelerdir? İnsan vücudunda bulunan bel bölgesi, kaslar ile bel omurları ve onların arasında bulunan disklerden oluşmaktadır.

Bel Sağlığını Korumanın En Temel Kuralları Nelerdir? Bel bölgesinde yer alan bağlar ile omurilik ve omurilikten çıkan sinirlerin yanı sıra hem karın iç organları ve onları saran zarlar hem de deriden oluşmaktadır. Bu bölge üstünde ortaya çıkması muhtemel herhangi bir sorun, bel ağrısı olarak insanların karşısına çıkabilmektedir. Günümüz insanlarının, nerede ise yüzde sekseninde bel ağrısı görülebilmektedir.

Bel Ağrısı Çeşitleri

Bel ağrısının çok farklı çeşitli bulunmaktadır. Bu ağrı çeşitleri arasında;

  • Künt
  • Batıcı,
  • Yanıcı,
  • Acıma şeklinde,
  • Keskin bir ağrı şeklinde de olabilmektedir.

Ayrıca, belde görülen ağrının yeri, noktasal olabildiği gibi yaygın ve geniş bir bölge üstünde de olabilmektedir. Bu ağrının şiddetli de, kişiden kişiye ya da problemin büyüklüğüne göre de farklılık gösterebilmektedir. Belde görülen ağrıların hemen hemen neredeyse yüzde seksen yahut ta doksan oranına yakını mekanik özellikli bel ağrılarıdır. Bu özelliğe sahip, bel ağrıları ise 1 ila 3 hafta arasında kendiliğinden geçmektedir. Zira mekanik özellikli bel ağrısı, bel kasları üstünde ani bir bir zorlanma neticesinde ortaya çıkmaktadır. Yani ağrının altında yatan neden olarak oluşan ağrıya, herhangi bir omurga yahut ta sinir sorunu eşlik etmemektedir. Mekanik özellikli bel ağrılarının sebeplerine bakılacak olursa, ya ani yapılan öne eğilme hareketi ya ağır kaldırma ya ters bir hareket ya da terli iken soğuğa maruz kalma gibi seçenekler sayılabilmektedir.

Altı haftadan daha kısa bir zaman dilimi süren bel ağrısına akut bel ağrısı denilmektedir. Akut bel ağrısı ise aniden gelişmektedir. Aniden gelişen bu ağrı, çok şiddetli olabileceği gibi hafif şiddette başlayıp da giderek artan bir seyirde gösterebilmektedir. Akut bel ağrısında yapılacak en iyi ve önemli hareket, istirahattir. Hekim tarafından verilen ilaçlar da kullanılabilmektedir. Mekanik temelli başlayan akut bel ağrısı, hem istirahat hem de ilaç tedavisine çok hızlı bir şekilde yanıt vermektedir. Şayet oluşan bel ağrısı, kas kaynaklı değil de omurga, yahut ta burada bulunan disklerden kaynaklanmakta ise sinir problemleri teşkil ediyor demektir. Bu çeşitli bir ağrının kendiliğinden geçmesi kolay olmamaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu