Sağlık

Diş Ağrısı

Her insan hayatının bir zamanında diş ve ağız sağlığı ile ilgili sıkıntılar yaşar. Genellikle hafif ağrılar insanlar tarafından önemsenmez ve çok ilerleyene kadar tedavi çabasında bulunulmaz. Fakat diş ve ağız sağlığı önemsenmediği takdirde dişleri kaybetmeye kadar varacak bir dizi sıkıntıya neden olur.

Diş Ağrısı
Diş Ağrısı

Diş Ağrılarının Nedenleri

Diş ağrısı neden olur sorusunu sorduğumuz zaman alacağımız cevaplardan ilki diş çürüğüdür. Bu sorunun nedeni de dişlerin fırçalanmaması, ağız bakımına yeterli ölçüde önem gösterilmemesi şeklindedir.

Diğer bir neden diş minesinin aşınması olarak karşımıza çıkar. Normal şartlarda çok güçlü ve dayanıklı yapısı olan diş minesi asitli içecekler, diş sıkma, sert kabuklu yiyecekleri yemek gibi olaylardan dolayı zarar görür. Soğuk sıcak hassasiyetine de neden olan bu aşınma insana büyük sıkıntılar yaratabilir.

Yine bir başka neden diş eti iltihabıdır. Özellikle yaptığı ağrılarla insana sıkıntı çektiren bu iltihap diş eti çevresinde olan plaktan meydana gelir. Bu plakların toksin üretmesi sonucunda diş eti tahriş olur. Eğer bu sorun önemsenmez ve geçiştirilirse çok ciddi diş sorunları oluşabilir ve kişinin yaşam kalitesini düşürebilir.

Diş Ağrısı
Diş Ağrısı

Ve en çok acı çektiren nedenlerden birisi de gömük dişlerdir. 20 yaş dişi olarak bilinen dişler bu konuda en büyük sıkıntıyı yaratan dişlerdir. Normal şekilde çıkınca sorun yaratmayan bu dişler gömük bir şekilde çıktığında korkunç derecede ağrılara neden olabilir.

Bütün bu diş ağrısı sorunlarını yaşamamak için ağız sağlığı önemsenmeli gerektirdiği durumlarda diş fırçalamanın yanında diş ipi de kullanılmalıdır. Eğer ağrı oluşur ve ortadan kaybolmazsa önemseyip diş hekimine gitmekte fayda vardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bana göre en kötü ağrı diş ağrısı. o acıyı çekmemek için dişlerinize gereken bakımı yaptırmanız gerekiyor. Ve mutlaka diş doktoruna görünmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu