Yaşam

İnsomnia: Daha İyi Uyku için 5 İpucu

Son yıllarda çok daha sık ve yoğun bir şekilde karşı karşıya kalınan İnsomnia özellikle mavi ışıklardan doğrudan besleniyor. Bu noktada özellikle de cep telefonu, akıllı cihazlar, PDA veya her yatağın başında bulunan dijital saatlerde bulunan mavi ışığı gibi modern çağında yaşam ürünlerinden en etkili şekilde besleniyor.

İnsomnia: Daha İyi Uyku için 5 İpucu
İnsomnia: Daha İyi Uyku için 5 İpucu

 

Bu neden dolayısı ile de uzmanlar İnsomnia nedeni ile uyumadan yaklaşık bir saat öncesinde yatılacak odada yer alan televizyonları, bilgisayarları ve mavi ışık üretmekte olan diğer tüm cihazların kapatılması gerekiyor. Bu noktada üzeri kapatılamayan mavi ışık bulunan cihazların ise üzerinin örtülmesi son derece büyük bir önem arz ediyor.

 

Gün Ortasındaki Şekerlemelerden Kaçının

 

Şekerleme yapmaktan da kesinlikle kaçınılması gerekiyor. Bu yüzden gün içerisinde uyku bastırması halinde kısa yürüyüşler gerçekleştirilmesi ve bir bardak buzlu su içilmesi yine uzmanların tavsiyeleri arasında bulunuyor. Uyurken kesinlikle saate bakmamaya özen gösterilmesi gerekiyor. Özellikle gecenin bir saatinde saate bakılması uykunun kaçmasına neden olabilir.

İnsomnia: Daha İyi Uyku için 5 İpucu
İnsomnia: Daha İyi Uyku için 5 İpucu

 

Bu yüzden saatlerin üzerinin uyunan odada siyah bir bant ile kapatılması öneriliyor. Bunun dışında sırt üstü yatan kişilerin sırt ve bel ağrılarına karşı engel olabilmek amacı ile dizlerinin altına bir yastık yerleştirebilirler. Bunun dışında uyurken kesinlikle boynun doğal pozisyonunda tutulmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Ayrıca televizyon izlerken boyunun uzatılmamasına da dikkat edilmesi gerekiyor. Bunlara karşı dikkat edilmesi durumunda İnsomnia etkilerden en iyi şekilde korunabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bir süre bende İmsonia etkisine girmiştim. Gerçekten buradaki doktorum da bunları söyledi odamdaki tüm teknolojik şeyleri kaldırmıştım. Uyumak yerine daha aktif şeyler yapıyordum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu