Anne-Çocuk

Çocuklarınız İle Yapabileceğiniz Etkinlik Önerisi

Çocuklarınız İle Yapabileceğiniz Etkinlik Önerileri nelerdir? Çocukların zeka gelişimini destekleyen etkinlikler yapılması oldukça önemlidir. Özellikle 1-4 yaş gurubu çocukların zeka gelişimi için sizlere önereceğimiz etkinlikleri yapabilirsiniz.

Çocuklarınız ile yapabileceğiniz etkinliklerden bahsedeceğiz. Öncelikle çocukların zeka gelişimi için hafta da birkaç kez etkinlik yapmalısınız. Çocuklarınızın görsel, duyumsal ve zekası için son derece önemli bir konudur. Algılama ve strateji becerisinin gelişimi için sizler de çocuklarınız ile etkinlikler yapabilirsiniz. Aşağıda sizler için eğlenceli etkinliklerden bahsedeceğiz.

1-Kartondan Ev Yapmak

Kırtasiyeden renkli karton ve yapıştırıcı almalısınız. Bu etkinlikte kartonu kesmesi için çocuğunuza da görev vermelisiniz. Ancak kesici alet ile kartonu keseceği için dikkat etmelisiniz. Özellikle çocuğu tek başına kesici alet ile bırakmamalısınız. Etkinlikler de sizler de çocuğunuza yardım etmelisiniz. Kartondan ev etkinliği için kartonun üzerine cam ve kapı çizmelisiniz. Dilerseniz renkli kalemler ile evim belli bir duvarını boyayabilirsiniz. Ev yapımı için internetten video izleyerek yapabilirsiniz. Çocuğunuza görevler vermeyi unutmayın.

2-Kitap Karakterlerini Çizin!

Çocuğunuzun izlediği çizgi film karakterlerini kağıda çizebilirsiniz. Aynı zamanda kırtasiyeden renkli kartonlar alarak çocuğunuzun sevdiği çizgi film karakteri çizebilirsiniz. Bu süreçte çocuklarınıza da görevler verin. Örneğin; çizdiğiniz karakterin adını yazmasını isteyin veya yapıştırıcı ile dolabına yapıştırmasını isteyin. Çocukların hayal gücü oldukça güçlüdür. Dilerseniz aşağıda bulunan karakterleri seçebilirsiniz.

  • Kırmızı Başlıklı Kız
  • Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler
  • Küçük Deniz Kızı
  • Hansel ve Gratel
  • Uyuyan Güzel
  • Rapunzel
  • Çizmeli Kedi
  • Fareli Köyün Kavalcısı
  • Pinokyo

3-Karton Bardak Piramidi

Marketler de satılan karton bardakları alarak piramit şeklini vermeye çalışın. Bu süreçte çocuklarınıza görevler vermelisiniz. Örneğin; karton bardakları üzerine 1’den 10’a kadar rakamları yazın. Dizdikten sonra rakamları “bu hangi rakam?” şeklinde sorun. Bu sayede hem oyun oynamış olacaksınız hem de çocuğunuz rakamları öğrenecektir. Dilerseniz aynı şekilde alfabeyi de yazabilirsiniz. İlk olarak küçük piramitler yapın. Daha sonra kağıt bardaktan büyük piramitler yapın. Bu dayede çocuğunuzun dikkatini de ölçmüş olacaksınız. Bu etkinlik sayesinde çocuğunuzun gelişimini test edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu