Sağlık

Cildin Erken Yaşlanmasına Sebep Olan Faktörler

 

Cildin Erken Yaşlanmasına Sebep Olan Faktörler

Yaşlılık dönemi, hayat döngümüzde mutlaka karşılaşacağımız bir çağ. Bireyin artık kendini fiziki olarak dinlenmeye çekmeye ihtiyaç duyduğu yaşlılık dönemi, bir takım karakteristik özellikler taşır.
Şüphesiz konu güzellik ve bakım olduğunda yaşlılık çağı denilince akla ilk gelen ‘kırışıklılar’ oluyor. Cildin yaşlandığının kanıtı olan ve göz altlarında, dudak kenarlarında oluşan kırışıklıkların cerrahi yöntemler dışında kökten çözümü yok. Ancak mutlaka dikkat etmeniz gereken bir takım kurallara uyarak ve düzenli yaşayarak cildin yaşlanmasını mümkün olduğunca geciktirmek de elinizde.
Cildi erken yaşlandıran sebepler, hepimizin  uzak durması gereken bir takım noktalara da işaret ediyor. Cildin erken yaşlanmasına neden olan faktörler nelerdir? Cilt neden yaşlanır?

Besinsiz kalan cilt erken yaşlanır
Cildin uzun süre diri ve sağlıklı kalması, bireyin beslenme düzeni ile yakından ilgilidir. Antioksidanlar açısından yetersiz bir beslenme, cildi dışarıdan vücuda giren zararlı serbest radikallere karşı savunmasız bırakıyor. Antioksidanlar açısından zengin bir beslenme düzeni, cilt sağlığı açısından gereklidir.  Peki antioksidan hangi besinlerde bulunur? Genel olarak sebze ve meyveler antioksidan açısından zengindir.  Başta ise likopen içeren domates, akteşinler bakımından zengin olan yeşil çay, C vitamini içeren meyveler, zengin lutein içerdiği için birer antioksidan kaynağı olan brokoli, karnahabar, bürüksel lahanası sayılabilir.

Güneş ışınları kırışıklıklara davetiye çıkartır
Güneş ışınları, sağlığımız açısından belirli bir ölçüde gereklidir. Ancak özellikle  ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın tehlikeli olduğu saatlerde, ki genel olarak sabah 10 ile akşam 4 arasında, cildinizi güneş ışınlarından korumanız gerekir. Direk güneş ışınlarına maruz kalan cilt zamanla yıpranma, kırışıklık ya da leke oluşumları gibi risklerle karşı karşıya kalır. Cildin güneşe çıkmadan önce kış aylarında dahi koruma faktörlü kremler yoluyla güneş ışınlarına karşı savunulması gerekir.

Sigara cildi yaşlandırır!
Sadece kalp damar sağlığını tehdit ediyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Sigara cildi de yıpratarak, cilt sağığını bozuyor. Üstelik  sigarayı bıraktıktan sonra cildinizin kendine gelmesi uzun zaman da alabiliyor.

Yanlış cilt bakım ürünleri ve aşırı makyaj
Cildinize gün aşırı sürdüğünüz makyaj ürünleri, özellikle de cilt yapınıza uygun değilse cildinizin sağlığını riske atar. Cildinizin kurumasına, nem dengesinin bozulmasına yol açan aşırı makyaj uygulamaları birçok cilt sorununun yanında cildin erken yaşlanmasına da kapı aralar.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu