Sağlık

C Vitamini İçeren Besinler Hangileridir?

C Vitamini İçeren Besinler Hangileridir? Bağışıklık sistemini güçlendirmek ya da daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak denildiğinde genellikle akla ilk gelen C vitamini takviyesi almak olur.

C Vitamini İçeren Besinler Hangileridir? En çok C vitamini içeren besinler sıklıkla tüketilmek istenmesi nedeniyle pek çok kişi tarafından araştırılıp öğrenilir. Vücutta çok sayıda faydaya sahip olan C vitamini doğal yollarla alındığında daha da sağlıklı hale gelir. Bu nedenle beslenme düzeninde günlük C vitamini ihtiyacını karşılayacak besinlere yer verilmelidir. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudu koruyan bu besinler aynı zamanda vücudu daha dirençli hale getirir. Genellikle C vitamini denildiğinde en çok portakal tüketilse de aslında daha fazla vitamin içeren farklı gıdalar da vardır.

C Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

C vitamini içeren besinler nelerdir diye sorulduğunda pek çok kişi ilk olarak portakal yanıtını verir. Ancak yapılan araştırmalara göre aynı miktarda kivinin içerisinde portakaldan iki kat daha fazla C vitamini vardır. Kapya biberde ise bu oran üç kata kadar çıkar. Çileğin içerisinde de 1.3 kat daha fazla C vitamini bulunur.

Genel olarak bakıldığında C vitamini deposu besinler arasında maydanoz, biber türleri, brokoli, alabaş turpu, limon, ananas, kara lahana, marul, roka, taze kuşburnu, ıspanak, greyfurt, mandalina gibi besinler yer alır. Bunların tüketiminde aşırıya kaçmadan düzenli olarak yemek vücudun C vitamini ihtiyacını karşılayacaktır.

C Vitamininin Vücuda Faydaları Nelerdir?

Günlük yaşamda pek çok kişi tarafından tüketilse de c vitamininin faydaları tam manasıyla bilinmez. Kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltan bu vitamin tansiyon düşürücü etkiye sahiptir. Antioksidan olması sayesinde savunma mekanizmasını daha güçlü hale getirir. Kan lipidlerini dengeleyici özelliği bulunan C vitamini gut ataklarını de önler. Aynı zamanda bu hastalığın gelişim riskini de ciddi oranda azaltır. Bilişsel fonksiyonların daha güçlü hale gelmesini sağlayan vitamin demir emiliminin de artmasını destekler. Bu sayede besinlerden alınan demirini bağırsaklarda daha fazla emilmesine katkıda bulunur. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi pek çok kişi tarafından bilinir ve bu amaçla kış aylarında yoğun olarak alınır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu