Sağlık

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisinde Uyulması Gerekenler

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisinde Uyulması Gereken Modifikasyonlar Nelerdir? Ameliyatsız bel fıtığı tedavisinde kişinin uyması gereken modifikasyonlar vardır. Peki bunlar neler mi? İşte cevabı..

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisinde Uyulması Gereken Modifikasyonlar Nelerdir? Bel fıtığında ameliyatsız tedavi sürecinde kişinin uyması gereken modifikasyonlar şunlardır:

  • Kişiler uzun süre oturdukları koltukları ortopedik ve doğru bir şekilde seçerek gerekiyorsa bel eğimini destekleyecek konforu sunan ince yapılı minderleri tercih etmelidir.
  • Uzun saat oturarak çalışan kişilerin mutlaka saat başı yerlerinden kalkarak hareket etmeleri önerilir. Ayak yapınıza uygun ayakkabıları tercih etmelisiniz. Ergonomik uyuşmaya dikkat ederek yüksek topuklu ve ortopedik olmayan ayakkabıların seçilmemesi gerekir. Bu gibi durumlarda yürüyüş sırasında omurganın dengesi aniden bozularak hayati risk taşıyan eklem ağrılarına ve bel fıtığı hastalıkları ortaya çıkabilir.
  • Rahat ve sağlıklı yatakların tercih edilmesi gerekir. Kişi yatağa yattığı zaman tüm vücudu eşit olarak desteklenerek yatak arasında boşluk kalmasına dikkat edilmelidir. Kişiler ayakta kaldıklarında üzerlerindeki yükü her iki ayağına eşit şekilde dağıtmaya özen göstermeli dengeli bir duruş sergilemelidir.
  • Araştırmalara göre sigara içenlerde bel ağrısı görülme sıklığı, sigara içmeyenlere göre iki kat daha fazladır. Sigara tüm vücuda verdiği zararın yanı sıra omurlar arasında bulunan omurgayı destekleyen diskleri de olumsuz yönde etkilemektedir. Buna bağlı olarak disklerde oksijenlenme düzeyi azalarak disk yüzeyi hızlı bir şekilde yıpranır.
  • Eklem ve kas yapınız bir hayli hasarlı hale gelir. Yukarıda değinilen tüm öneri, yöntem, uygulama ve kas gevşetici ilaçlara rağmen şikâyetiniz devam ediyorsa size özel çeşitli fizik tedavi uygulama yöntemlerine geçebilirsiniz.

Fizik Tedavi Uygulama Yöntemlerinden Bazıları

Fizik tedavi uygulama yöntemleri: Elektroterapi, istirahat, egzersiz kuvvetlendirme -germe, manuel tedavi, postür eğitimi, klinik pilates egzersizleri, aktivite modifikasyonları, tıbbi masajdır. Doğrudan fıtık ve sinir çevresine ince iğnelerle girilerek ilaç tedavisi başlatılır. Uzman ve deneyimli doktorlar tarafından gerçekleştirilen tedavi yöntemleri enjeksiyon, ozon radyo frekans uygulamaları, kök hücre nakli ile gerçekleştirilir.

Yukarıda adı geçen tedavi yöntemleri uzman hekiminiz tarafından ayrıntılı bir şekilde değerlendirildikten hemen sonra kişiye özel hazırlanan test ve ilaç yöntemlerine geçilir. Bel fıtığında ameliyatsız tedavi sürecinde ameliyatla ya da ameliyatsız yapacağınız uygulamaların her biri için işin ehli uzman hekimlerden destek alabilirsiniz. Spor, aktivite ve günlük programınıza dikkat ederek sağlık gelişiminizi destekleyen ameliyatsız fıtık tedavi ve uygulama yöntemlerini tercih edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu