Sağlık

Akne Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ? Akne Oluşumunu Engellemek İçin Neler Yapılır ?

Akne Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?

Görüntü ve psikolojik olarak rahatsız eden akneler, halk arasında sivilce olarak bilinse de, aslında küçük cilt lekeleridir. Vücudun her yerinde çıkabilen akne bir çeşit hastalıktır. Aknelere örnek olarak sivilceler, siyah noktalar, kistler, yağ bezelerini verebiliriz.

Her insan pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister. Fakat yetişkinlerin çoğu bir dönem akne problemleriyle karşılaşırlar. Akne oluşumu yağ kanallarıyla bağlantılıdır. Bazen hormon dengesizliğine bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Cildinizde akne oluşmaması için dikkat etmeniz gereken şeylere örnek verirsek en önemlileri arasında temizlik gelir. Gün içinde ellerinizi sık sık yıkamalısınız. Yüzünüzü sabah ve akşam olmak üzere 2 defa yumuşak bir sabunla yıkayın. Aknelere kesinlikle dokunmayın. Sıkmayın, koparmayın. Sık sık banyo yapın, kirli saçların yüze değmesi de akne oluşumunu hızlandırır. Yazın güneş koruyucusunu mutlaka kullanın. Sigara ve stresten kesinlikle uzak durun.

Akne tedavisi uzun ve zor bir süreçtir. Bunun için öncelikle cilt doktoruna başvurmanız gerekir. Dermatologlar aknenin tipine ve oluşumuna göre tedavi süreci belirlerler. Ayrıca doktorunuza ne kadar sıklıkla makyaj yaptığınızı ve varsa cildinize kullandığınız ürünleri de söylemelisiniz. Bu uzun tedavi sürecinde sabırlı olmalısınız. Bir kaç ay sonra pürüzsüz bir cilde kavuşacağınızı düşünürseniz, rahat bir süreç geçirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu