Anne-Çocuk

Yeni Doğan Bebeklerde En Sık Görülen Hastalıklar

Yeni Doğan Bebeklerde En Sık Görülen Hastalıklar Nelerdir? Bu dönemde en önemli olan hastalığın belirtilerinin farkında olmak ve bunları beklenen durumlardan ayırt edebilmektir.

Yeni Doğan Bebeklerde En Sık Görülen Hastalıklar Nelerdir? Yeni doğan bebeklerde çok sık görülen hastalıklar anneleri oldukça fazla rahatsız eder. Annelerin ve bebeklerin huzuru kaçar. Anne ve bebek çok huzursuz olur.

En Yaygın Yenidoğan Bebek Hastalıkları

Sarılık: Derinin ve göz aklarının sararmasıdır. Kanda bilirubin birikmesinden kaynaklanır ve yenidoğanların yaklaşık %60’ında görülür. Gebelik 38. haftasından önce doğan bebeklerde, düşük doğum ağırlıklı doğan bebeklerde ve diyabetli annelerden doğan bebeklerde daha sık görülür.

Solunum sıkıntısı sendromu: Bebeğin akciğerleri tam olarak gelişmediğinde ve kana yeterli oksijeni alamadığında ortaya çıkan bir sorundur. Gebeliğin 32. haftasından önce doğan bebeklerde çok görülmeye başlar.

Sepsis: Kanın enfeksiyon kapmasıdır.

Hiperbilirubinemi: Kanda çok fazla bilirubin bulunması durumu olarak ortaya çıkar.

Hipoglisemi: Kanda çok az şeker bulunması ile hamileliğin 38. Haftasından doğan bebeklerde, düşük doğum ağırlıklı doğan bebeklerde ve diyabetli annelerden doğan bebeklerde çok sık olarak görülür.

Anemi: Kanda çok az hemoglobin bulunması durumudur. Böyle bir durumda ilk yapılması gereken bebeğin genel durumuna bakmak ve şu durumlara göre hareket etmek uygun olur.

  • Bebek genel olarak sağlıklıysa ve ciddi bir sorunu yoksa endişelenmenize gerek yok.
  • Bebek kilo almıyorsa veya kilo veriyorsa bu bir sorun belirtisi olabilir ve doktorunuza danışmalısınız.
  • Bebeğin ateşi varsa bu enfeksiyon belirtisi olabilir ve doktorunuza danışmakta yarar vardır.
  • Bebek iyi beslenmiyorsa veya kusuyorsa bu bir sorun belirtisi olabilir.
  • Bebekte ishal varsa bu bir sorun belirtisi olabilir.
  • Bebek normalden daha seyrek idrar yapıyorsa bu sorun olabilir.
  • Bebekte kızarıklık varsa bebeği hemen bir doktora göstermekte yarar vardır.
  • Bebek hareket etmiyorsa veya çok uykuluysa derhal bir doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Bebeğin Sağlıklı Olduğu Nasıl Bilinir

Bebeğin sağlıklı olduğu nasıl bilinir? Bu sorunun kesin bir cevabı yok. Bununla birlikte, doğumdan sonra bir bebeğin sağlıklı olduğunun bazı yaygın göstergeleri arasında güçlü bir ağlama, iyi kas tonusu ve sabit bir kalp atışı bulunur. Ayrıca bebek kendi kendine hareket ediyor ve nefes alıyor olmalı ve ten rengi pembe olmalıdır. Bebeğin kilosuna ve beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek de önemlidir. Sağlıklı bir bebek düzenli olarak kilo almalı ve düzenli, tutarlı bağırsak hareketlerine sahip olmalıdır. Bebek kilo almıyorsa veya beslenmekte güçlük çekiyorsa, bu bir sağlık sorununun işareti olabilir ve tıbbi yardım alınmalıdır. bir Bebeğin doğumdan sonra sağlıklı olmasını sağlamanın en iyi yolu, doğduktan sonra mümkün olan en kısa sürede bir doktor tarafından kontrol edilmesini sağlamaktır. Bu, herhangi bir sorunun hızlı ve etkili bir şekilde tanımlanmasını ve tedavi edilmesini sağlayacaktır. Ayrıca doğumdan sonraki gün ve haftalarda bebeğin sağlığını yakından takip etmek ve herhangi bir değişiklik veya endişeyi hemen doktora bildirmek önemlidir. Ebeveynler bu önlemleri alarak yeni bebeklerinin sağlıklı ve mutlu olmasını sağlamaya yardımcı olabilir.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu