Yaşam

ÜÇÜNCÜ TRİMESTER DÖNEMİNDE HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ

ÜÇÜNCÜ TRİMESTER DÖNEMİNDE HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ

 

Hamileliğin üçüncü trimester dönemi, yani hamileliğin son üç ayı hamile bayanlar açısından endişe ve korku içerisinde geçmektedir. Çünkü hamile bayanlar, bu dönemde doğumun yaklaşması nedeniyle doğumun nasıl olacağı, kendilerine doğum esnasında herhangi bir şey olup olmayacağı ve bebeğinin sağlığı konusunda büyük bir korku ve endişeye kapılırlar. Bu durum hamile bayanların psikolojisini çok olumsuz etkilemektedir. Yapılan araştırmalar, hamile bayanların en %20’sinin aşırı derecede doğum korkusu yaşadığını ve bu korkunun hamile bayanların %6’sında güçsüzlük nedeniyle meydana geldiğini göstermiştir.

 

Üçüncü trimester dönemi

Ayrıca yine yapılan araştırmalar, doğum korkusu yaşayan hamile bayanların en az yarısının geçmiş yaşamlarında komplikasyonlu doğum öyküsünün bulunduğunu göstermiştir. Yapılan araştırmalar, hamile bayanların en az dörtte üçünün kendine doğum yaptıracak ekibe ve hastane koşullarına güven duymadığını ortaya çıkarmıştır. Yapılan araştırmalar, hamile bayanların yine dörtte üçüne yakınının kendini doğum yapmak için fiziksel ve zihinsel olarak hazır hissetmediğini göstermiştir. Yapılan araştırmalar, hamile bayanların yarısından fazlasının doğum esnasında ölmekten korktuğunu, yarısına yakınının doğum esnasında kendi kontrolünü kaybetme korkusu yaşadığını, yarısına yakınının doğum esnasında hissedeceği yoğun ağrıdan korktuğunu göstermiştir.

 

 

üçüncü trimester dönemi

 

 

Üçüncü trimester dönemi, hamile bayanlar için büyük bir korku ve endişeye neden olmakta ve bu durumunda hamile bayanın psikolojik durumunu olumsuz etkilediği yukarıda verilen araştırma sonuçları açıkça göstermektedir. Bu nedenle üçüncü trimester döneminde bayanlara moral ve doğuma konsantre edici yönde telkinlerde bulunulması oldukça önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu