Yaşam

Su Bazlı ve Yağ Bazlı Boyaları Tanıyalım

Sizlere su bazlı ve yağ bazlı boyalar hakkında bilgiyi ayrı ayrı vermek daha doğru olacaktır.

Su Bazlı Boya

Su ile inceltilebilen boyalara su bazlı boya denilmektedir. Çabuk kuruyabilen ve kokusuz olan bu boyaların kokusu bulunmamaktadır. Su ile hemen temizleyebilirsiniz. Boyayı kullandığınız alana 2 saat sonra 2. katı sorunsuz bir şekilde geçebilirsiniz. Sizlere bazı su bazlı boyaları yazının devamına derledik:

Mat boya

Halk arasında bu tarz boyalara plastik boya denilmektedir. Bu tür boyalar kaygan değildir. Tam olarak silinmezler. Bu yüzden diğer özel boyalar gibi silmeye kalkışırsanız boyanın rengini kaybetmesine ve solmasına neden olabilirsiniz.

Parlak boya

Bu boya çeşidi pencere, kapı ve çeşitli metal yüzeylerde kullanılabilir. Solvent bazlı yağlı boya yerine tercih edilen parlak boyalar su bazlıdır.

-Yarı mat boya: Halk arasında bu tür boyalara saten boya denilmektedir. Yüzeyde oluşan hataları gizlemek için bu boya kullanılmaktadır. Kaygan bir yapısı bulunan bu boya tam olarak silinebilmektedir. Su tarafından silinebilen bu boya lekelerin dağılmasını önler.

Astar

Boyama sonucu meydana gelen hataların gizlenmesi için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adı ile ön boya olarak bilinir.

Yağ Bazlı Boya

Bir eşyaya renk vermek için kullanılan yağ bazlı boyalar kimyasal maddelerden oluşmaktadır. İnce bir tabaka şeklinde uygulanır.

Boya kolay bir şekilde uygulansın diye incelticiden oluşturulur. Bununla birlikte daha çabuk kuruması için de hızlandırır veya diğer adıyla kurutucu olarak bilinen katalizörler içerisine katılır. 19. Yüzyıla kadar yağlı boyalar sadece kurşun ile kurutulmaktaydı.

Yağlı boyaların içerisine çok önceki zamanlarda beziryağı katılmaktaydı. Bu boyalar yağ bazlı maddeler ve renklerin karıştırılması ile meydana getirilir. Bunun dışında içerisine ayriyeten bazı maddeler katılmaktadır.

Kokusunun ağır olması sebebiyle yağlı boyanın kullanılacağı alanın sürekli olarak havalandırılması gerekmektedir.

Boya Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boya alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta boyanın silinebilir olmasıdır. Bunun dışında boya kullanılacak alanı mantar, küf ve rutubet oluşumuna karşı korumalıdır. Ayriyeten renkleri canlı olmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu