Sağlık

Mide Kelepçesi Takılması Sağlıklı Mıdır?

 

Günümüzde özellikle aşırı kilo sebebiyle mide kelepçesi taktırmak isteyenlerin sayısı artmaktadır. Mide kelepçesi aşırı yemek yemeye engel olarak zayıflama üzerinde etkileri olan bir yöntemdir. Bu nedenle uygun görülmesi durumunda uzman doktorlar tarafından yapılacak olan operasyon ile takılmaktadır.

Mide Kelepçesi Kimlere Takılır?

Midede yapılacak olan operasyon ile zayıflama ve aşırı kilolardan kurtularak sağlıklı bir vücuda kavuşmak isteyenler için mide kelepçesi taktırmak tercih edilen bir yöntemdir. Ancak uygun olan kişilere uygulama yapılabilir.

  • Alkol ya da madde bağımlılığı gibi problemleri olmayan kişilere uygulama yapılabilir.
  • Özellikle vücut kitle indeksi yapılacak olan operasyon konusunda önemlidir. Bu nedenle cerrahi yöntemin uygulanabilmesi için uzman doktor tarafından kontrollerin yapılması sonucunda elde edilen verilere göre karar verilir.
  • Kişilerde hormonal bozukluğun olmaması gerekir.
  • Genel anestezi altında uygulama yapıldığından kişinin anesteziye karşı herhangi bir probleminin olmaması gerekir.
  • Uygulama için yaş sınırı 18 ila 60 yaş arasıdır.

Mide Kelepçesi Kimlere Takılamaz?

Uygulama yapılmadan önce kişilere yapılacak olan kontroller mide kelepçesi taktırma konusunda belirlenen sorunlara göre karar verilmesini sağlamaktadır. Mide kelepçesi operasyonunun uygulanmaması için kişilerde belirlenen rahatsızlıklar etken olabilir.

  • Mide fıstığı,
  • Mide ülseri,
  • Psikolojik olarak yeme bozukluğu yaşayan veya tatlı ürünlere düşkünlüğü olanlarda uygulama yapılmamaktadır.

Mide Kelepçesinin Zararları

Operasyonun doğru şekilde uygulanabilmesi için mutlaka uzman doktor tarafından uygulama yapılması gerekir. Farklı ayrıntılara dikkat edilerek yapılacak olan operasyon öncesinde kişi de yapılan kontroller uygulama sırasında oluşabilecek problemlere karşı önlem alınmasını sağlar. Kelepçenin üretildiği silikonun kalitesi, kelepçenin yumuşaklığı veya enfeksiyon oluşması durumunda yaşanabilecek rahatsızlıklar kişide hayati riskin yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle kişilerin karar vermeden önce uzman doktor ile görüşmesi gerekir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu