Güzellik

Mezoterapi Nedir, Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mezoterapi Nedir, Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır? Mezoterapi, cildi gençleştirmek için olduğu kadar sıkılaştırmak ve aşırı yağları gidermek için vitamin, enzim, hormon ve bitki ekstrelerini sorunlu bölgelere enjekte ederek uygulanan bir tekniktir. Bizde bu yazımızda mezoterapi nedir, selülit tedavisi nasıl yapılır gibi merak edilen konuları sizler için ele aldık.

Mezoterapi Nedir, Selülit Tedavisi Nasıl Yapılır? Teknik 1952’de Fransa’da geliştirilmeye başlandı. Önceleri ağrı kesici olarak kullanılmaktaydı. Fakat daha sonra Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, dünyanın pek çok ülkesinde çeşitli amaçlarla kullanılan popüler bir uygulama haline geldi.

Mezoterapi Hangi Durumlarda Uygulanır

  • Mide, uyluk, kalça, bacak, kol ve yüz gibi bölgelerden yağ alarak selüliti azaltmak,
  • Kırışıkları ve çizgileri hafifletmek,
  • Gevşek cildi sıkılaştırmak,
  • Deri çatlakları,
  • Spor yaralanmaları,
  • Akut ve kronik ağrılar,
  • Vücuttan yağı uzaklaştırmak,
  • Pigment lekeli cildi aydınlatmak,
  • Saç dökülmesini tedavi etmek vb. amaçlarla kullanılır.

Mezoterapi Uygulama Tekniği Prensibi

Uygulamada cildin orta tabakasına (mezoderm) çok ince iğneler kullanılarak bir dizi enjeksiyon yapılır. Mezoterapinin temel prensibi ciltte hasara neden olan zayıf dolaşım ve/veya inflamasyon gibi altta yatan sorunların düzeltilebileceğidir.

Mezoterapi ile Selülit Tedavisi

Bazen ‘’sıvı lipo’’ olarak da adlandırılan mezoterapi, cildin altındaki yağ zarını ve yapılarını doğal yöntemlerle oluşan protein ve enzim enjeksiyonlarıyla parçalara ayırma işlemidir. Vücut tahrip olmuş yağ hücrelerini metabolize eder; Karaciğer yağın bir kısmını yeniden kullanır, bazıları çeşitli hücreler tarafından sindirilip kullanılır ve böbrekler de kalanını salgı ile atar. Birden fazla yağ tabakası, bir dizi tedavi boyunca erir ve bunların sayısı kişiye göre değişir. Çoğu hastada bir ile üç beden arası kayıp görülür. Sağlıklı bir diyet ve spor ile hastalar bu formlarını kalıcı olarak koruyabilirler. Mezoterapi aynı zamanda selüliti yok ederken yağ tabakası üzerinde cildi tutan bağ dokularını da yok ederek dimmerleme (pütürlü,parçalı görünüm) etkisini ortadan kaldırabilir. Bu işlem tedaviden bir kaç gün sonra bir miktar şişlik ve ağrıya yol açsa da en az acıya sahip yöntemlerden biridir. Ayrıca mezoterapi sonrası normal aktiviteler hiç ara verilmeden sürdürülebilir. Mezoterapi selülitten kurtulmak için ideal bir yöntemdir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu