Eğitim

Matematik Çalışmak İçin 6 Önemli Strateji

Matematik Çalışmak İçin 6 Önemli Strateji Nedir? Matematik göründüğü kadar korkutucu veya zor değil. Birçokları için bu kesinlikle korktukları bir konudur. Ancak, okul bittikten sonra bile size yardımcı olacak tek ders budur! Ayrıca Fizik ve Kimya gibi diğer konularda da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Matematik Çalışmak İçin 6 Önemli Strateji Nedir? Matematik ile ilgili en iyi şey, bir kez alıştığınızda, en çok puan alan konunuz olabilmesidir. İmkansız değil, aslında göründüğünden daha kolay.

Yapabildiğin kadar pratik yap

Matematik, elle tutulan bir konudur. Sadece bölümleri ‘öğrenemezsiniz’, kavramları anlamanız ve ardından pratik yapmaya devam etmeniz gerekir. Hemen 1. Günden itibaren pratik yapmaya başlamak idealdir. Bu şekilde, sınav geldiğinde iyi bir şekilde pratik yapmış olacaksınız. İçeriği ağır konular çalışırken, biraz Matematik alıştırması yapabilirsiniz, böylece bunaltıcı olmaz.

Örnekleri çözerek başlayın

Karmaşık problemleri çözerek başlamayın. Bölümü yeni anladıysanız, kesin toplamları çözmek size yanlış cevap verecek ve cesaretinizi kıracaktır. Hatta Matematikten biraz daha nefret etmene neden olabilir. Bunun yerine, basit başlayın. Ders kitabınızdaki örnekleri çözün. Elden önce cevaba bakmadığınızdan emin olun. Çözdükten sonra, bunu ders kitabı çözümüyle veya kullandığınız referans kitapla karşılaştırın. Sadece ana cevap değil, tüm adımlarınızın doğru olup olmadığına bakın. Tüm adımları doğru attığınızda, daha basit sorunların üstesinden gelmeye hazırsınız. Bunlarda ustalaştıktan sonra, zor olanlara geçebilirsiniz.

Tüm şüphelerinizi giderin

Matematikte bir şüpheye takılıp kalmak kolaydır. Şüphelerinizin büyümesine izin vermeyin, ortaya çıkar çıkmaz onları temizleyin. Şüphelerinizi ne kadar çabuk çözerseniz, bu konularda o kadar çabuk iyileşirsiniz. Sınıf öğretmeninize, arkadaşlarınıza veya çevrimiçi olarak bir uygulama üzerinden sorun.

Tüm formülleri not edin

Yeterince bir şey gördüğünüzde, bilinçsiz de olsa hafızanıza kaydedilir. Bu nedenle bazı insanlar çalışma masasına veya odalarına diyagramlar veya formüller yapıştırmayı tercih ederler. Ders kitabınızdaki tüm formüllerin flash kartlarını yapın ve en azından sınav bitene kadar odanızı bunlarla süsleyin!

Türetmeyi Anlamak

Türetmenin sınav açısından o kadar önemli olmadığını düşünebilirsiniz, ancak anlamak için çok önemlidir. Her zaman bir formül öğrenemezsiniz, arkasındaki mantığı anlamanız gerekir. Örneğin, formülü öğrenmek ve onu sayılarla değiştirmek yerine, hızın neden mesafe ve zamanın bir fonksiyonu olduğunu bilmeniz gerekir. Ezbere öğrenirseniz, sınav sırasında unutma olasılığınız vardır, ancak kavramlarınız neyse, hatırlaması her zaman kolay olacaktır.

Temel Bilgilerle Teması Kaybetmeyin

Temel bilgileriniz Matematikte her şeydir. 9. Sınıftan 12. Sınıfa kadar güçlü bir temele sahip olmanız gerekir. Matematikteki çoğu bölüm önceki bölümlere dayanmaktadır. Temeliniz istediğiniz kadar güçlü değilse, o zaman geriye gitmeye ve önceki yıllarda seçilen bölümlerden toplamları uygulamaya devam edin. Her zaman temellerinizi bilin.

Bu ipuçlarını kullanın ve zayıf konunuzun gücünüze dönüştüğünü görün! Matematikle arkadaş olma zamanı çünkü bu arkadaşlık bir süre daha devam edecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu