Dekorasyon

LAVABO AÇMANIN PÜF NOKTALARI

lavabo açma
lavabo açma

Lavabonuz tıkanmışsa yapılacaklar herkes tarafından bilinenler ve bilinmeyenler olarak gruplandırabiliriz.

Herkes tarafından bilinenler:

  1. Önce tıkanma sebebinin yüzeyde görünen sebeplerini ortadan kaldırmalısınız. Elinize geçireceğiniz plastik bir eldiven ile yüzeyde görünen tüm parçaları almaya çalışın. Burada mutfak süzgeci kullanmak katı parçaların gidere gitmemesine fayda sağlar. Sürekli olarak lavaboda süzgeç kullanmayı alışkanlık haline getirin.
  2. Pompalamak size yardımcı olabilir. Birkaç kez uygulamanıza rağmen hiçbir değişiklik oluşturmuyorsa çabalamaktan vazgeçin.
  3. Lavabo açma kimyasalı kullanın. Bunu herhangi bir marketten bulabileceğiniz gibi ev de bulabileceğiniz malzemeler ile de yapabilirsiniz. Karbonat ve sirke karışımı lavabo açma kimyasalı etkisini gösterecektir. Tıkanma yüzeyin çok derinine inmemiş ise tıkanmayı açacaktır. Fakat bu sürekli olan bir durumsa aynı şeyi sürekli devam etmeyin. Çünkü kimyasallar gider borusunun aşınmasına aynı zamanda contaları aşındırarak su kaçaklarına sebep olabilir.
  4. Su gider borusunun lavabo altında bulunan bölümünü rutin olarak temizlemeniz burada oluşabilecek tıkanmaları önler. Temizlerken göreceksiniz aslında suya atmamanız gereken ne kadar çok şeyi suya attığınızı. Meyve çekirdekleri özellikle limon ve zeytin, çay posaları. Ayrıca suya değil de biriktirip geri dönüşüme vermeniz gerekli yağlar da tıkanmanın en büyük sebeplerindendir. Yağları lavaboya boşaltırken gözden kaybedince çoğu zaman gitti sanırız. Aslında gitmemiştir ve problem oluşturacağı anı beklemektedir. Özellikle soğukla karşılaşan yağlar donarak borunun iç çeperlerine yapışır. Yapışmasıyla birlikte su içinde gelen diğer parçalarında buraya yapışmasına fırsat tanır. Bu birikmenin sonucu tıkanmadır.
  5. Lavabo açmada kendi imkânlarınızla tıkanmayı açmayı beceremediniz. Usta çağırdınız mutfağınızın tadilata girmesini göze alarak onun açmasını beklediniz.

 

lavabo açma yöntemleri
lavabo açma yöntemleri

Teknolojik Yöntemle Lavabo Açma

Herkesin çok bilmediği yöntemdir. Artık lavabo açmanın kolay ve fazla zaman gerektirmeyen çözümü ihtiyaç sahilleri için robot cihazlar üretilmiştir. Bu cihazlar sayesinde önce gider içinde tıkanmanın yeri belirlenir ve nasıl aşılması gerektiğine karar verilir. İlk önce tıkanmaya sebep olan parçanın dağıla bilirliğine bakılır. Eğer parçalanmaya müsait ise çelik helezon yaylar kullanılarak parçalamaya çalışılır. Olmuyorsa dışarı çıkartılır ve hiç kalıntı kalamayana dek boru içi yıkanır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu