Sağlık

Kişisel Temizliğinizde Yaptığınız 5 Hata

 

Kişisel temizliğiniz sırasında farkında olmadan yaptığınız hatalar cildinizin zarar görmesine yol açabilir. İşte kişisel temizliğinizde yaptığınız 5 hata !

  1. Her Gün Duşta Sabun Kullanıyor Musunuz?

Kuru cilt ile mücadele özellikle soğuk ve sert kış günlerinde daha zordur. Özellikle bu dönemlerde cildinizi her gün sabun ile yıkamanız cilt bakım yanlışları arasında yer almakta olup cildinizin nemsiz kalarak kurumasına yol açmaktadır. Sabun yerine nemlendirici etkili duş jelleri kullanmaya ve cilt temizliğinizde haftada 1 ya da 2 kere kullanmaya özen gösteriniz.

  1. Elleriniz İle Yüzünüze Çok Sık Mı Dokunuyorsunuz?

Yüzünüze sık sık dokunmanız ellerinizdeki mikropların cildinize bulaşmanıza neden olmakta ve bu da size cilt problemleri ve sivilce olarak geri yansımaktadır. Böyle bir alışkanlığınız varsa bunu kırın ve gün içerisinde elleriniz temiz değilken yüzünüze dokunmayın.

  1. Sıcak Su İle Mi Duş Alıyorsunuz?

Soğuk bir gün geçirdikten sonra ya da soğuk bir sabaha uyandıktan sonra sıcak bir duş almak son derecede cezbedici görünüyor olabilir. Ancak sıcak su ile duş almak cilt bakım hataları arasında yer almakta olup gözeneklerinizin açılmasına ve cildin koruyucu yumuşatıcı yağlarının yıkanarak kaybolmasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda ise size kaşıntılı ve kuru bir cilt kalmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için mutlaka ılık su ile duş alma alışkanlığını edinin.

  1. Antrenmandan Sonra Yüzünüzü Yıkıyor Musunuz?

Egzersizin hemen ardından cildinizi rahatlatmak amacı ile yüzünüzü yıkarsınız. Ancak egzersiz sonrası yüzünüze sadece su çarpmak cildiniz biriken tüm yağ ve kirin açılmış olan gözeneklerce emilmesine yol açmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için antrenmandan önce yüzünüzü yıkayın.

  1. Duştan Çok Sonra Mı Losyon Uyguluyorsunuz?

Özellikle çalışıyorsanız ya da okuyorsanız bir an önce evden çıkmanız gerekeceğinden duştan sonra cildinizi nemlendirme adımını atlarsınız. Ancak duştan çok sonra uygulayacağınız nemlendiricinin size hiçbir yardımı olamayacaktır. Duştan çıkar çıkmaz nemlendirici uygulayarak bu yanlış cilt bakımı yöntemini bir kenara bırakabilir ve cildinizin kurumasının önüne geçebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu