Hamilelik

Gebelikte Egzersiz ve Spor Neden Yapılmalıdır?

Dünyanın en muhteşem hissi olarak ifade edilen annelik duygusu başlangıcını hamilelikte bebeğin anne karnında hissedilmeye başlandığı andan itibaren hissedilmeye başlanır. Hamilelik süreci başlı başına önemli bir dönem olmak ile birlikte anne, baba ve bebeği psikolojik olarak etkileyen psikolojik süreçtir. Bu noktada ebeveyn dikkatli davranmalı, bebek sağlığı kadar kendi sağlık ve psikolojilerine özen göstermelilerdir.

gebelik
gebelik

Annenin hamilelik süresi boyunca psikolojik olarak onu etkileyen orunları olabilir. Bunlardan başta gelen ise kilo problemi olarak saptanmış bir gerçektir. Hamilelik sonrası kilo alımı, formun bozulması gibi düşünceler anneyi oldukça etkileyebilir.Gebelik süresi boyunca annenin spor yapmasının en büyük yararı bu yönde olabilir. Sağlıklı yaşamı seven hanımlar kendileri için yaptıkları sporun aynı zamanda çocuğun gelişimine de faydası oluyor.

Yararları Nelerdir?

Bel ve boyun ağrılarının giderilmesine yardımcı olmakla birlikte uyku düzenini sağlar. Duruş ve vücut bozukluklarının düzelmesine yardımcı olur. Fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da olumlu yönde etkiler. Annenin spor yapması hamilelikte alınacak olan kiloların yavaş yavaş yakılmasını sağlarken gebelik sonrasında da fazla kiloların hızla yakılmasını sağlar. Önemli bir nokta olarak şişlik ve ödemlerin atılmasını sağlar.

gebelik egzersizleri
gebelik egzersizleri

Hanımların akıllarında bir problem olarak canlanan doğum sürecinde ağrısız ve daha az sancısız geçmesine yardımcı olur. Aynı şeklide doğum sonrasında da spora devam edilmelidir ve anne üzerindeki olumlu etkilerin sonucunu izlenmelidir.Gebelik süreci hakkında merak ettiğiniz tüm konuları http://www.gebelikveannelik.com/hamilelik adresinden araştırarak öğrenebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu