Sağlık

Fıtık Kimlerde Görülür?

Fıtık Kimlerde Görülür?

 

Fıtık her yaşta kadın ve erkekte görülebilmektedir. Yeni doğan çocuklardan erişkinlere kadar herkeste görülebilir. Gebelik döneminde kadınlarda genellikle göbek fıtığı ortaya çıkar. Fıtıklar kendi hallerine bırakılmakla düzelmez. Fıtık tanısı konulduktan sonra kısa bir süre içerisinde onarılması son derece önemlidir.

   Fıtık Riskleri Nelerdir?

Tedavi edilmeyen fıtıklar, barsak kangrenlerine yol açar. Fıtık kanalında sıkışmalara sebep olabilir. Boğulmuş fıtık oluşması erkeklerde testislerin zarar görmesine sebep olabilmektedir.

Fıtık Çeşitleri Nelerdir?

En sık rastlanan fıtık çeşidi kasık fıtıklarıdır. Az bir miktarda ise göbek fıtığı, yan- arka karın duvarı fıtıkları gibi fıtıklardır. Ayrıca mide gibi bazı iç organlarda da fıtıklaşma görülebilmektedir.Tanı konulmadan önce yanma, ekşime ve göğüs ağrısı gibi farklı şikayetler oluşabilmektedir.

Fıtık Tedavisi Nasıldır?

Fıtık hastalığı, basit bir muayene ile teşhis edilebilmekteidr. Hastalrın büyük bir kısmı kendilerin fıtık olduğunu teşhis edebilirler. Şişlik ve oluşan ağrı ile bir uzman hekime başvurmak önemlidir. Öncelikle bağırsağın kese içerisine giren bölümü karın boşluğuna yerleştirilir ve kese kaldırılır. Kesenin etrafındaki kaslar onarılır. Bazı durumlarda ise cerrahi müdahaleye gerek kalmadan doktor bağırsağı karın boşluğuna iter. O bölgedeki fırlamalara da engel olmak için öze korse kullandırılır. Fıtık hastalığında erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Eğer tedavi edilmezse ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir. Bu yüzden her zmaan bir uzman kontrolünde olmak sağlık için son derece önemlidir. Nice sağlıklı günlere..

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu