Sağlık

Bu Hastalıklar Şişmanlatıyor

Şişmanlık, obezite, fazla kilolar, yağlanma gibi günlük hayatta sık sık duymaya başladığımız ve artık bir sağlık sorunu halini alan şişmanlık bir zamanlar gösterişli bir durumken çağımızda artık hiç istenmeyen bir durum halini aldı. İnsanların rahatsız olması ve doktorlarında sağlık adına riskli bulmaları adına şişmanlık, artık bir hastalık.

Bu Hastalıklar Şişmanlatıyor
Bu Hastalıklar Şişmanlatıyor

Şişman olmamak ve fazla kilolardan kurtulmak için yapılan onca diyet ve spor zayıflamanıza yardımcı olmuyorsa belki de fark etmediğiniz bir hastalık yüzünde kilo veremiyor ya da sürekli kilo alıyorsunuz. Aşağıda yer alan 6 hastalıktan birinin belirtileri varsa önce bundan kurtulmalı sonra kilo vermelisiniz.

Bu Hastalıklar Şişmanlatıyor
Bu Hastalıklar Şişmanlatıyor

Şişmanlatan 6 Hastalık

  1. Polikistik over: Akdeniz kadınında daha sık görülen ve kist oluşumuna neden olan bu hastalık elma tipi yağlanmaya neden oluyor.
  2. Hipotiroidi: Tiroit bezinin yetersiz çalışması durumunda aşırı terleme, sıcağa dayanamama ve ellerde titreme meydan gelir. Bu belirtilere sahipseniz tiroit bezi sizin için şişmanlık nedeni olabilir.
  3. İnsülin direnci/diyabet: Şeker hastalığı şişmanlığa şişmanlık da şeker hastalığına neden olur. Tip 2 diyabetiniz varsa bu durum fazla kilolarınız için risktir.
  4. D vitamini eksikliği: Güneş ışınları ile doğrudan aldığımız D vitamininin eksik olması durumunda insülin direnci artar ve yağlanma meydana gelir.
  5. Uyku apnesi: Uyurken sürekli horluyor nefes alma aniden kesiliyor sabahları yorgun uyanıyorsanız uyku apnesine sahip olabilirsiniz. Şişmanlatan bir hastalık olan uyku apnesi için doktora başvurmanız gerekir.
  6. Böbrek üstü bezleri: Bu bezlerin çok çalışması yine diyet yapmanıza rağmen şişmanlamanıza neden olabilir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu