Sağlık

Diş Çürüklerini Kefir Önlüyor!

Ege Üniversite’nde yapılan araştırmalara göre kefir diş çürümesini önlüyor sonucuna ulaşıldı. Araştırmayı yürüten Doç. Dr. Cem Karagözlü bu konu ile ilgili çarpıcı bilgiler verdi. Kefirin içerisindeki bakterilerin ağız içerisinde çürüğe neden olabilecek her türlü oluşumu baskıladığı ve çürükleri ortadan kaldırdığını açıkladı.

Ziraat Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi tarafından ortak bir şekilde yürütülen araştırmada kefirin ağız ve diş sağlığına olan olumlu etkilerine ulaşıldı. 6 aylık bir çalışma sonucu kefir diş sağlığında tercih edilebilecek doğal ürünlerden biri sayıldı.

Diş Çürüklerini Kefir Önlüyor%77 Oranında Başarı!

Kefirin diş çürüklerine karşı olan etkileri ile ilgili olan araştırmada kefir içerisindeki bakterilerin %77 oranında çürüklerle savaştığı ve çürük oluşumunu ortadan kaldırdığı ortaya çıktı. Ziraat fakültesinde üretilen kefirlerle araştırmalara başlayan ekibin çalışmaları sonucu süt ve kefir içen kişilerden kefir içenlerin daha sağlıklı dişlere kavuştukları görüldü. Süt içen kişilerde ise iyileşme daha az oldu.

Ağız içerisindeki mikroorganizmaların etkinliğini durdurarak dişlerde oluşan harabiyeti önlemeye çalışan kefir bakterileri ile ilgili olan araştırmada 6 aylık bir süre içerisinde 3 ayrı gruptan 35’er kişi üzerinde iki kere deneme yapıldı.

Çocuklar 1 Yaşından Sonra Tüketebilir!

1 yaş öncesi çocuklarda kefir tüketiminin doğru olmadığını ancak 1 yaştan sonraki dönemlerde çocuklarda kefir tüketimi olabileceğini söyleyen Karagözlü, kefirin tüketildikten sonra bağırsaklarda daha etkin bir şekilde yer aldığını ve buradayken faydalarının daha fazla olduğunu da dile getirdi.

Kefirin faydaları konusunda oldukça fazla detayın olduğunu özellikle de kefirin içerisinde hem süt hem de yoğurdun etkilerinin bir arada olmasından dolayı tüketilmesi gereken bir takviye besin olduğuna değinen Karagözlü, kefirin her gün tüketilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Evde mayalanabilen ya da dışarıda satılan kefirlerin güvenle tüketilebileceğini söyledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu