Anne-Çocuk

Diş Çıkaran Bebekleri Rahatlatan Etkenler

Diş Çıkaran Bebekleri Rahatlatan Etkenler Nelerdir? Bebekler, henüz daha her şeyi anlayabilecek olgunluğa sahip olmadıklarından, yaşadıkları ağrı gibi her türlü olumsuzluğa ağlayarak tepki vermektedir. Bebeğin ağlamasının nedeninin anlaşılamaması da, sorunu çözmeyi güçleştirmektedir.

Diş Çıkaran Bebekleri Rahatlatan Etkenler Nelerdir? Bebekler zamanla sinirli ve huzursuz bir hale bürünebilmektedir. Bazen haftalar boyu süren bu huzursuzluk dönemi, ağızlarında oluşan kırmızı şişkinlikler ile fark edilebilmektedir. Ağrıya neden olan yeri söyleyememelerinden de, sızlanmaları mantıklı gelmektedir.

Diş çıkaran bebekler çok fazla huzursuzluk yaşamakta ve anne babalarına da bu huzursuzluğu geçirmektedir. Anne ve babaların sabaha kadar bebeklerinin başında nöbet tuttukları bilinmektedir. Ebeveynleri ile birlikte yaşanılan bu doğal süreç, bebek için bir dönüm noktası teşkil etmektedir. Diş çıkaran bebekleri rahatlatmak için hayata geçirilecek bazı işlemlerde bulunmaktadır. Bazen biri bazen aynı anda uygulanan ve birleştirilen bu işlemler, bebek üstünde fayda göstermektedir.

Diş Etleri Üstüne Soğuk Uygulama

Bebeğin diş etlerinin uyuşturulması amacıyla soğuk özellikli bir şeyler uygulamak gerekmektedir. Diş çıkarma ağrısını hafifletmeyi gerçekleştirmek ancak soğuk tampon ile mümkün olabilmektedir. Evde buzdolabı içerisinde bulunan bazı şeylerle bu işlevi yerine getirmenin de kolay yöntemleri bulunmaktadır. Temiz olmak gayrı şartı ile ıslak bir bezin buzdolabında dondurulması ve böylece diş etlerine masaj yapılması sayesinde şişme azaltılabilmektedir. Bebeğin soğuk olan bezi çiğnemesine izin verilmesi de, olumlu anlamda etki göstermektedir.

İştahsızlık yaşayan bazı bebekler için elma püresi yahut ta soğutulmuş meyve parçaları verilerek hem iştahsızlık ortadan kaldırılmakta hem de soğuk meyve püreleri ve parçacıkları sayesinde diş etlerine tampon uygulanabilmektedir. Hatta anne sütünün sarılarak buz küpleri şekline koyulması ve bunun da çocuğun dişlerine uygulanması, sorunu çözebilmektedir. Buz parçacıklarının sıkı bir şekilde beze bağlanması ile bebeğin ağzına verilmesi, onun da bu bezi çiğnemesinin sağlanması da, sorunu yok etmektedir.

Diş Etlerine Basınç Uygulanması

Bebekler diş çıkarmaya başladığı anlarda ellerine geçirdikleri hemen her şeyi çiğnemeye başlamakta ve çalışmaktadır. Karşı basınç uygulanması ise ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Bazen parmaklarını bazen oyuncaklarını bazen de eline geçen her şeyi çiğnemeye çalışarak bu karşı basıncı oluşturmaya çabalamaktadırlar.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu