Eğitim & Kurs

Dilinizi Geliştirmek İçin Yapılabilecek Şeyler Nelerdir?

Dilinizi Geliştirmek İçin Yapılabilecek Şeyler Nelerdir? sorusunun merak edilen cevabını bu yazımızda yanıtladık. İşte merak edilen tüm detaylar..

Dilinizi Geliştirmek İçin Yapılabilecek Şeyler Nelerdir? sorusu sıkça sorulmaktadır. Sizlerde dilinizi geliştirmek istiyor ama ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Dilinizi Geliştirmenin En Pratik 10 Yolu

1- Bol bol kelime ezberlemek

2- Kelimeleri her gün az da olsa tekrar etmek

3- Bol bol film izlemek alt yazılı ya da seslendirmen olarak

4- Hikâye kitapları okuyup Türkçe karşılıklarıyla onları çevirmeye çalışmak

5- Verimli bazı yabancı site ve uygulamaları indirip oradan dizi izlemek

6- Kelimeleri okuyarak en az 5 kere deftere yazmak

7- Görsel zekânız için görebileceğiniz yerlere kâğıtlar asıp onları okumak

8- Sürekli pratik yapmak korkusuzca konuşmak

9- Yabancı şarkılar dinleyerek onların alt yazılarını okumak

10- Ve en sonuncusu yeni arkadaşlar edinip gruplara katılarak konuşmak Bol bol kelime ezberlemek beyin kapasitenizi kullanmanızı 0artırır. Ve beyniniz daha geç yaşlanır, kelimeleri her gün tekrar etmek hem telaffuz açısından hem de daha doğru biçimde öğrenme açısından iyi olacaktır. Ayrıca bu kelimeleri tekrar ederken ses kaydı yapın kendinizi ve kulaklıkla kendinizi dinleyin. Bol bol film izlemek hem aksan hem de heyecan verici bir yoldur, çünkü bilmediğiniz bir dil her zaman merak uyandırır Ve insana öğrenme isteği katar. Eğer dil konusunda biraz daha kelime ya da dilbilgisi bilginiz varsa sayfası fazla olmayan yalın bir dille anlatılmış kitaplar okuyun. Böylece yan tarafta Türkçesini görüp öğrenmeye başlayacaksınız.

Filmleri Altyazılı İzleyin

Netflix, puhu TV vb birçok siteden çeşitli film ve dizilere ulaşabilirsiniz, oradan her gün 1-2 saat kendinize bir film seçip alt yazılı bir şekilde izleyebilirsiniz bir süre sonra artık o kelimelere aşina olacaksınız. Gelelim beyinin görsel Zekâ bölümüne burası sizin için çok önemlidir. Beyin normal kapasitesinin üstünde bir şey okuyup tam anlamıyla kaydedemezken görsel Zekâ ile bir şeye baktığında belleğinin arka kısmına atması ve orada kalıcı olması durumu daha fazladır. Bu nedenle evde gördüğünüz adını bilmediğiniz her eşya için yabancı dilini yazın ve üstüne yapıştırın akılda daha kalıcı olacaktır. Yabancı şarkılar dinlemek her zaman kulağınızda kelimelerin telaffuzları için en basit yöntemdir. Çünkü beyin beğendiği bir şarkıyı ister istemez belleğine kaydeder ve söylemeye başlar bu nedenle sürekli yabancı şarkı dinleyin tekrar edin ve alt yazılarını okuyun. Ve en önemlisi de yeni grup toplulukları bulmaktır. İşte bu kısım en utangaçlığınızı bir kenara bırakıp hayatınızı şekillendirmeniz için atılan bir cesaret bölümüdür. Bu bölümde yeni insanlarla tanışın korkusuzca bildikleriniz ile ilgili konuşun ve hata yapmaktan çekinmeyin insanlar hata yapa yapa öğrenir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu