Sağlık

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozuklukları Nedenleri

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozuklukları Nedenleri

 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu rahatsızlıkları bir kaç sebep dayanmaktadır. Bu sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Kalıtım: Kalıtımsal anne ve babadan bebeğe geçtiği veya  yatkınlık gösterdiği gözlenmiştir. Aileler üzerinde yapılan çalışmalardan ve analizlerden elde edilen veriler de DEHB rahatsızlığı olan  çocukların anne babalarında hiperaktivite bozukluğu rahatsızlığını küçük yaşlarda etkileri olmuş olduğu ve kalıtım, genetik ile bebeklere geçebileceği sonucu elde edilmiştir.  Yine ikiz bebeklerde  tek yumurta ikizlerinde birlikte bu rahatsızlığa yakalanma oranı  % 80-90, çift yumurta ikizlerinde bu rahatsızlığa yakalanma  oranı % 30’dur. Genetik olarak bazı genlerin bu rahatsızlığı nesillere taşıdığı düşünülmektedir.

Beyindeki yapısal işlev farklılıkları: Dikkatin yoğunlaşması, dikkatin sürdürülmesi, davranışların kontrol edilmesi, davranışlarda ve tutumlarda planlama yapılmasından sorumlu olan alanlarda ön bölge olan limbik sisteminin normal çocuklara nazaran  daha küçük yapıda olduğu yada farklı bir simetri de olması söz konusudur. Saptanılan bu farklılıkların DEHB rahatsızlığına sebep olabileceği düşünceleri vardır, ancak bu incelemeler bir tanı aracı olarak kullanılmamaktadır.

Çevresel nedenler: Çevresel etkiler Doğrudan DEHB’na neden olmaz fakat genetik olarakhiperaktivite bozukluğu yatkınlığı olan çocuklarda yakalanma riskini artırır:

Doğum öncesi: Gebelikte hastalanma, alkol, sigara ve ilaç kullanımı, bebeklerin anane karnında iyi beslenememesi sonucu gelişememesi ve beyin yapılarının gelişmemesi durumu hiperaktivite bozukluğu hastalığına yol açar.

Doğum sırasında: Erken doğum, kordonun bebek boğazına dolanması ve bebeğin hayati tehlike atlatması gibi doğum komplikasyonları.

Bu nedenlerin kesin olarak dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu rahatsızlığına yol açtığı ispatlanmamıştır, ancak davranış sebepleri araştırıldığında beyinsel fonksiyonların bu sebeplerle gelişmediği ve gelişim yavaşlığının bu rahatsızlığa dolaylı olarak etkidi anlaşılmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu