Dekorasyon

Dekorasyon Nedir, Kapsama Alanı Nelerdir?

Dekorasyon Nedir, Kapsama Alanı Nelerdir? Dekorasyon, en geniş manasıyla bir şeyin bir yapının daha çekici hale getirme sürecini ifade eder. Bir yerin daha çekici hale getirilmesi için kullanılan tüm objelere de dekorasyon denir. Geçmiş mimari eserlere baktığımızda gördüğümüz estetik ve sanatsal anlayış inşaat sektöründe kaybedilme noktasına gelmiştir.

Dekorasyon Nedir, Kapsama Alanı Nelerdir? Dışarıdan bakıldığında, ruhsuz ve beton binalar görülüyor. Dışarıdan görülen beton yığınının verdiği rahatsızlığı da insanlar, mekanlarının içlerine yönelik tasarımlarla çözmeyi düşünüyor. Dışı rahatsız eden şeyin, içinin huzur ve mutluluk vermesi ile keyfe dönüşmesi amaçlanıyor.

Dekorasyonun Kapsama Alanı

İnşaat sektörü ise dekorasyonu, bir odanın yahut da bir iç mekanın giydirilmesi manasında kullanmaktadır. Bu da dekor yahut ta iç dekorasyon olarak da adlandırılmaktadır. Bir mekanın estetiği mobilyalarından tutunda, yüzey kaplamaları ve aydınlatma aletlerine kadar hemen her kavramı kapsamaktadır. Her ne kadar dekorasyon kavramı içerisinde bulunsa da inşaat sektörü, alanın şekli ile duvarların konumu ve benzeri şeyleri dekorasyon kapsamı alanı dışında tutmaktadır.

Dekorasyonun Eve Yansıması

Ev içinde yapılacak herhangi bir dekorasyon ve görünümde değişiklik, mekanın havasını değiştirecektir. Kişilerde olumlu etki bırakacak. Evin havası kadar, insanda da olumlu manada etki oluşturmada önemli rol oynar. Ayrıca yapılan dekorasyon, evde yaşayan insanlarının ruh hallerini etkilediklerinden dolayı, dekor ve dekorasyon dikkat edilmesi gereken önemdedir.

Ev için düşünülen dekorasyon için öncelikle herhangi bir dekorasyon sitili üstünde karar verilmelidir. Ev halkının ruh halini yansıtacak dekorasyon, beğeni kazanmalıdır. Bunun için mekana en uygun yakışacak stil belirlenmelidir. Uygun modelden sonra yapılacak şey, bir renk paletinin seçilmesidir. Sonraki adım ise seçilen renk paletine uygun dekor eşyaların tespitidir. Renk ile uyumlu mobilya seçimi yapılır. Mobilya alımına gücü yetmeyen insanların, mobilya yüzeylerini kaplatması da önerilir.

Ev ve mekan tasarımı başlı başına bir sanattır. Herhangi bir alanın nasıl kullanılacağına dair derinlemesine bir analiz, anca işin ehli tarafından yapılır. Dekorasyonda zaten insanların tercihine bırakılan, bu tercihe göre yapılması gereken bir dizi dekore etme işlemlerinin genel adıdır. İçinde bulundukları ortamın insana keyif vermesini sağlayan bir araçtır. İnsanın içine sinen ve beğendiği rengin, evinin tüm alanlarına hakim olması ile kazanılan mutluluktur.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu