Yaşam

Çocuğunuza Sorumluluk Aşılamak İçin Bu Önerilere Dikkat

Çocukların daha küçük yaşta sorumluluk bilinci kazanmasında ailelerin önemi büyüktür. Basit tüyolar ile istenilen sorumluluk çocuklarda kazandırılır.

Çocuklarda Sorumluluk Bilinci

Ailelerin erken yaşta çocuklarda sorumluluk bilinci kazandırması gerekir. Bunun için de öncelikli olarak çocuklara yapabilecekleri sorumlulukları sunması gerekir. Çünkü çocukluk zamanlarında öğretilen davranışlar, onların ileride nasıl bir karaktere sahip olmasına neden olur.

Yetişkinlerde en fazla rahatsız olan insan özellikleri arasında sorumluluk sahibi olmayan insanlar yer alır. Bu nedenle de küçük yaşta sorumluluk bilincinin aşılanması son derece öenmlidir. Aileler de bu konuda gereken önerilere kulak asarak; çocuklarının ileride sorumluluk sahibi yetişkinlere dönüşmesine neden olur.

Çocuğun Yaşına Uygun Sorumluluk Verin

İnsanların en fazla yaptığı yanlışların başında çocukları için verdiği sorumlulukların onların yaşının çok üzerinde olmasıdır. Bu durum da çocukların sorumluluk almaktan kaçınan biri haline dönüşmesi gerekir. Çocuğun her yaşında yapması gereken özellikler birbirinden farklıdır. Bu nedenle de sorumluluk verirken çocuğun fiziki olgunluğu unutulmamalıdır. Örneğin; 3 yaşındaki bir çocuğa yatağını toparlama sorumluluğu verilemez. Bunun yerine oyuncaklarını toplama gibi görevler verilmelidir.

Çocukların Sorumluluğu Aileler Tarafında Yapılmamalıdır

Ailede herkesin bir sorumluluğu olmalıdır. Aileler çoğu zaman çocuklarının sorumluluklarını kendi adına yaparlar. Ancak bu durum uzun vadede onlara zarar verir. Çünkü çocuğa sorumluluk aşılamak kısa sürede kazandırılabilen bir davranış değildir. Bunun için uzun süre boyunca uğraşmak gerekebilir. Aileler de çocuklarının yapması gereken davranışı kendileri yaparsa; çocuğun sorumluluk sahibi olma süreçlerini uzatırlar. Bu nedenle de her ne olursa olsun çocuğa verilen sorumluluk görevinin yerine getirilmesinde ona sadece yardımcı olmak gerekir.

Çocukların sorumluluk duygusunu sürekli olarak destekleyici çalışmalar yapılmalıdır. Bu sayede de ailelerin çocukların sorumluluk bilincini daha da ileri seviyelere taşımayı başarır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu