Yaşam

BALIKESİR YÖRESEL LEZZETLERİ NELERDİR?

BALIKESİR YÖRESEL LEZZETLERİ NELERDİR?

 

1) BALIKESİR KAYMAKLISI: Balıkesir yöremizin bu yöresel lezzetini yapmak için yaklaşık bir kg un elenerek hamur tahtasının üzerine döküldükten sonra ortası açılarak tereyağı ve sütle beraber karıştırılıp hamur kıvamına gelene kadar yoğrulur. Daha sonra dinlendirilmeye bırakılan hamur on iki eşit parçaya bölünerek yağlanmış tepsiye altı yufka yerleştirilir. Yufkaların kırılmasını engellemek için elle su serpilir ve kalan altı yufkada başka bir yağlanmış tepsiye konur. Bu tepsileri isterseniz fırında isterseniz mangalda pişirebilirsiniz. Yufkaların alt kısımları kızarınca tepsiler ateşten alınarak ilk tepsideki yufkaların üzerine bolca kaymak dökülür. Öbür tepsideki yufkaların ise kızarmış alt kısımları üstte olacak şekilde ilk tepsinin üstüne kapatılır. Reçelden yapılmış ılık şuruplarda eklendikten sonra soğuk hamurun üstüne şerbeti dökülür. Böylelikle Balıkesir kaymaklısı servise hazır hale gelir.

BALIKESİR KAYMAKLISI

 

2) TİRİT: Balıkesir yöremizin damaklarda iz bırakan bu lezzetini yapmak için tiritlik ekmekler küçük parçalar halinde doğranarak tiridin yapılacağı tepsinin içine dizildikten sonra üstüne tavuk suyu dökülerek ekmekler kabartılır. Haşlanmış tavuk konduktan sonra üstüne kızgın tereyağı serpilir. Tavuk suyuna renk verebilmek için domates ilave edilir. En son karabiber ve maydanoz ile üstünü süsleyerek servisi yapabilirsiniz.

TİRİT

3) KABAK ÇİÇEĞİ KIZARTMASI: Balıkesir yöremizin pek bilinmeyen bu lezzetini yapmak için otuz tane kabak çiçeğinin iç kısımları çıkarıldıktan sonra temizce yıkanır. Eğer kabak çiçeği kızartması iç kısımları çıkartılmadan yapılırsa acı tadar. Daha sonra bir su bardağı un, iki yumurta ve bir çay kaşığı tuz karıştırılarak iyice çırpılır. Kıvamı tutturmakta zorlanıyorsanız su kullanabilirsiniz. Kabak çiçeklerini hazırlanan karışımla bulamaç yaparak çift taraflı kızarttıktan sonra servis yapılabilir.

KABAK ÇİÇEĞİ KIZARTMASI

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu